Adrese teslim  ‘Yeni Nesil Büfe’

Adrese teslim ‘Yeni Nesil Büfe’

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesinin “Yeni Nesil Büfe”lerini  AKP hükümeti ve Melih Gökçek’e yakın olduğu iddia edilen İlbak Holding yaptı. Dahası holding büfelerin işletmesini de kendine aldı. Hem de adrese teslim bir ihaleyle. Büfelerin işletilmesine ilişkin ihale şartnamesine göre 1 büfenin işletmesini almak mümkün değil, 50 büfe işletmesini birden almak gerekiyor.

Ankaralılar bugünlerde kaldırımlarına yeni konulan büfelerle karşılaşıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesince konulan büfeler “Yeni Nesil Büfe” olarak adlandırılıyor. Bu büfeleri Türkiye’de tek üreten ise İlbak Holding ve büfelere “buybox” adını veriyor. Holding Ankara’daki bu büfeleri belediyeye satmanın yanı sıra işletmesini de aldı. 

ADRESE TESLİM ŞARTNAME

Mevcut ‘eski’ büfeleri işletenler ise şaşkın. Kendi büfelerine ilişkin belediyenin tasarrufunun ne olduğunu bilmiyorlar. Büfelerin işletmesine talip olma şansları yok, çünkü büfelerin işletmesi topluca veriliyor. 
“Yeni Nesil Büfe”leri almak için belediyenin şartnameye adrese teslim maddeler koyduğunu anlatan büfeci esnafı, “Bizim ne olacağımız henüz belli değil. Ancak anlaşılıyor ki, ileride bizim büfelerimizi kaldıracak ve yerine bunları koyacaklar. Bu büfeleri almamız gibi bir durum da söz konusu değil. Çünkü bu büfeleri almak için şartnameye 50 büfe işletmesi birden almak gibi bir unsur koymuşlar” diye konuştu. 

ERDOĞAN DÖNEMİNDE PALAZLANDI

Ankara’daki büfe rantını kapan İlbak Holding Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını yaptığı dönemden biliniyor. 

İnter isimli firmayla Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde bilboard işlerini kapatan İlbaklar, bu işleri sonraki süreçte de başka bir firmayla devam ettirdi. İlbak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat İlbak’ın CEO’luğunu yaptığı Ströer Kentvizyon firması, İstanbul ve Ankara’daki billboard, otobüs durağı ve açık hava reklam işlerini aldı.  

BİR DURAĞIN MALİYETİ 10 LİRAYSA

Aldığı bu ihalelerden ne kadar kazandığı bilinmeyen İlbaklara peşkeş çekilen parayı hesaplamak Ströer Kentvizyon Reklam Pazarlama AŞ İcra Kurulu Başkan Vekili Gülçin Ulutürk’ün 7 Aralık 2013’te Dünya gazetesine verdiği demeçte gizli. 

Ulutürk, reklamlarının yer aldığı billboard ve otobüs durakları ihalelerini belediyelerin açtığını, ihaleyi kazananın yaptırdığı otobüs durağını belediyelerin istediği noktalara yerleştirdiğini, durağın montaj, bakım ve temizliğinin de yine ihaleyi kazanan şirkete ait olduğunu  söylemişti. Belediyelerden aldıkları işlere ilişkin konuşan Ulutürk, bir otobüs durağını yaptırıp yerine yerleştirmenin yaklaşık 10 bin liraya, afiş değiştirici billboardın 15-18 bin liraya mal olduğunu belirtmişti. 

‘YENİ NESİL’ İŞGAL

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karukuş Candan da uygulamaya tepki gösterdi. Büyükşehir Belediyesinin “Yeni Nesil Büfe” ismiyle Kızılay’daki kaldırımları işgal ettiğini belirten Candan şunları söyledi: “Kaldırımda yürümeyi engelleyen, karşıdan karşıya geçmeyi bile engelleyen büfeler bir de yeni nesil büfe ismiyle adlandırılmışlar, bize göre, yeni nesil işgaldir. Büyükşehir Belediyesinden hangi ihale süreci ile bu büfelerin yapıldığını, yerlerin nasıl belirlendiğini, kime ne kadara verildiğine dair bilgi edinme kanuna göre yazı yazdık. Bu işin başında kim var? Hangi şirket pazarlıyor? Kaç liraya satıyorlar? Büyükşehir Belediyesi bu soruları cevaplasın. Dün daha önce büfeleri olan esnaflar bizi ziyaret etti. Çok yüksek rakamlar telaffuz ettikleri için biz bu rakamları telaffuz edemeyeceğiz.” 

www.evrensel.net