Hema'da 2 asgari ücret eylemi sürüyor: Madenciler tabuta girdi

Hema'da 2 asgari ücret eylemi sürüyor: Madenciler tabuta girdi

Bartın Amasra’da Tarlaağzı Kuyusu'nun bulunduğu şirketin idari binasının önünde çadır kuran madenciler, bugün tekrar kuyu başına giderek, tabutlu eylem yaptılar.

Bartın'ın Amasra İlçesi'nde Hema maden şirketinde çalışan işçilerin, işverenin en az 2 asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği için Pazartesi günü başlattıkları iş bırakma eylemi sürüyor.

Amasra'da faaliyet gösteren şirketin 3 kuyusunda çalışan 310 işçi, işverenin, 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemede yer alan linyit ve taşkömürü çıkarılan madenlerde işçilere en az 2 asgari ücret ödenmesi yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Pazartesi günü iş bıraktı.

Tarlaağzı Kuyusu'nun bulunduğu şirketin idari binasının önünde çadır kuran madenciler, bugün tekrar kuyu başına giderek, tabutlu eylem yaptılar. 'Madenciler ahı tutar' ve 'iki asgari ücret hakkımız, hakkımızı alırız' pankartı açan işçiler, kuyu başından başlayarak şirketin ana binasına kadar içerisinde kefenlenmiş maden işçisi bulunan 2 tabut taşıdı. Madenciler, slogan atıp tekbir getirdi. 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, eylem yapan işçileri ziyaret etti. Yalçınkaya, şöyle dedi: "Devletin gücünü Amasra’da çalışan HEMA’da yerin altında çalışan işçi kardeşlerim görmek istiyor. Dolayısıyla buradan sizlerin vasıtasıyla bir kez daha Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum: Amasra’da yaşanan bu sıkıntıyı çözme konusunda çok çabuk hareket ederek, işçinin alın terinin karşılığı olan o ücretleri patronun cebinden alarak, işçinin cebine koyun. Lütfen sizlerden rica ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletinin güçlülüğünü gösterin. Benim Ankara’daki yetkilileri söyleyeceğim söz bu. Sayın Başbakanımız da bu konuda hassasiyet göstererek, ilgilerlere talimat verecek ve en kısa süre içerisinde bu konuyu çözeceğine yürekten inanıyorum. Mübarek Ramazan ayında ve önümüzdeki bayram arifesinde sizlerin sorununu çözmek devletin görevidir."

GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ ZİYARET ETTİ

Tarlaağzı Kuyusu'nun bulunduğu şirketin idari binasının önünde çadır kuran madencileri bugün Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ziyaret etti. Demirci, maden işçilerine haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacakları sözünü verdi. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Demirci, "HEMA şirketler grubunun en kısa zamanda aklını başına alıp hakkımızı vermesini istiyoruz.  Bunun için  beraberce mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi.

Dün Ankara'da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bulunduğunu, HEMA ile de görüştüğünü belirten Demirci, "Bizim için her zaman işçi arkadaşlarımız haklıdır. Ve bu haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" diye konuştu. 

İşçiler de 2 asgari ürceti taban ücret olarak görmeyip ek ödemelerle birlikte söz konusu ücreti ödemek isteyen işverenin bu uygulamadan vazgeçmesini istedi. İşçiler, yasada yer aldığı gibi ek ödemeler haricinde en az iki asgari ücret alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Temmuz 2015 22:20
www.evrensel.net