10 Temmuz 2015 21:10
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Temmuz 2015 21:27

Ali İsmail Korkmaz ölümünün 2. yılında Hatay ve Eskişehir'de anıldı

Ali İsmail Korkmaz ölümünün 2. yılında Hatay ve Eskişehir'de anıldı

Paylaş

Gezi direnişi sırasında Eskişehir'de dövülerek ağır yaralanan ve 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013'te 19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 2'inci yıldönümünde Hatay'daki mezarı başında ve Eskişer'de heykelinin önünde anıldı. 

Antakya Ekinci Mahallesi Mezarlığı'ndaki anmaya Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel, babası Şahap, ağabeyi Gürkan Korkmaz ve yeğenleri, Defne Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Yaman, Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in annesi Hatice ve ağabeyi Adnan Cömert ile CHP'li eski Hatay milletvekili Hasan Akgöl katıldı. Oğlunun mezarına elini sürerek göz yaşı döken anne Emel Korkmaz, mezara çiçek de ekti. Ali İsmail'in kendi adını taşıyan yeğeni Ali Yusuf ise mezardaki çiçekle oynadı. 

'BAŞKA ANALAR AĞLAMASIN'

Anma etkinliğinde kısa bir konuşma yapan Gürkan Korkmaz, büyük bir acı yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bizim için artık hayat karanlık maalesef. Ama biz bir nebzede olsa güçlü durabiliyorsak, bu sizlerin sayesindedir. Maalesef bu analar ağlıyor ama dileğimiz başka annelerin ağlamaması. Biz Ali İsmail'in anısını, onun hayat felsefesiyle, barışla aydınlık bir dünya hayaliyle devam ettirmeye çalışıyoruz. Temennimiz başka anaların ağlamaması, başka evlerin yıkılmaması. Çünkü Ali İsmail evimizin neşesiydi. Bundan sonra başka analar ağlamasın, başka Ali İsmailler, başka Abdocanlar, başka Ahmetler yitirilmesin. Biz başka anaların ağlamadığı bir dünya istiyoruz. İnanıyoruz ki o gün bir gün gelecek." 

KATİL DAMGASIYLA YAŞYACAKLAR 

Anne Emel Korkmaz ise; "Geliyorum sadece taşına toprağına dokunabiliyorum. Yeğenleri okula başlayacak, Ali Yusuf'u çok merak ediyordu, göremedi, Ama Ali Yusuf her gün amcasının fotoğraflarını öpüyor. Ama Ali bizimle de bizden sonra da yaşayacak bundan eminim. Sizler gibi iyi yürekli insanlar olduğu sürece bizim çocuklarımız yaşayacak. Ama o katiller, katil damgasıyla yaşayacak, sadece kendileri de değil çocukları da." dedi.

ESKİŞEHİR'DE ALİ İSMAİL'İN HEYKELİ ÖNÜNDE ANMA

Ali İsmail Korkmaz'ın ölüm yıldönümü nedeniyle yaklaşık 500 kişi akşam saatlerinde Eskibağlar Mahallesi'ndeki Espark Alışveriş Merkezi'nin Üniversite Caddesi girişinde toplandı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, 3'ü Eskişehir'in olmak üzere çeşitli ilerden gelen CHP'li 17 milletvekilinin de aralarında bulunduğu kalabalık 'Ali İsmail Korkmaz hala 19 yaşında unutmayacağız' yazılı pankart açıp çeşitli sloganlar attı. 

Kalabalık Espak Alışveriş Merkezi önünde sergilenen skeçte yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz için topluca yere yattı. Skecin ardından kitle Espark Alışveriş Merkezi'nin İsmet İnönü Caddesi tarafında bulunan Ali İsmail Korkmaz heykeline doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık sık sık 'Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür' ve 'Ali'ye kıyanlar memleketi soyanlar' sloganı attı. Ali İsmail Korkmaz heykeli önüne gelen kalabalık burada 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından Ali İsmail Korkmaz'ın heykelinin önüne karanfiller bırakıldı.  

Burada Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını Özge Uyanık okudu. Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünün ikinci yılı olduğunu belirten Özge Uyanık şöyle dedi: "Ali İsmail 38 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdikten sonra 19 yaşında hayatını kaybetti. Bizler de Eskişehir halkı olarak Ali'yi unutmadığımızı bir kez daha göstermek için yine buradayız. Bizler Ali'yle 2 Haziran günü aynı sokaktaydık. Gezi direnişinin üzerinden 2 yıl geçti, ancak ne Ali İsmail'i ne de AKP'nin polisleri tarafından öldürülen gençleri unutmadık. AKP 13 yıllık iktidarı boyunca bu ülkede onlarca genci katletti. 'Polise emri ben verdim' diyen Erdoğan başta olmak üzere tüm sorumlulardan hesap sorana kadar mücadelemiz devam edecek. Ali İsmail hep 19 yaşında. Unutmadık, unutturmayacağız."  

Yapılan konuşmaların ardından kalabalık dağıldı. CHP'li 17 milletvekili ise Ali İsmail Korkmaz'ın 2 Haziran 2013 tarihinde saldırıya uğradığı Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak'taki ekmek fırının önüne giderek buraya karanfiller bıraktı. Milletvekilleri daha sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. (DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

‘Diren Artvin, İstanbul seninle’

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa