Nükleer görüşmelerde kritik dönem

Nükleer görüşmelerde kritik dönem

ABD, P5+1 ülkeleri ile İran arasında Viyana’da gerçekleşen görüşmelerde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry,  “Sonsuza kadar müzakere masasında oturmayacağız” derken, İran Dışişleri Bakanı Zarif Twitter’dan ‘Biz çok çalıştık. Buraya yazıyorum; derenin ortasında at değiştirilmez,’ diyerek yanıt verdi.

Yakın Doğu Haber’de yer alan habere göre, 5+1 içindeki Batılı ülkelerin tutum değiştirdiğini belirten İranlı yetkili, bu tutum değişikliğinin yaptırımların kapsamından anlaşma süresinin uzunluğuna kadar bir çok konuda kendini gösterdiğini söyledi. Tüm tarafların Lozan’da varılan anlaşmaya bağlı kalması gerektiğini belirten İranlı yetkili, “Bizim, Batılıların taahhütlerine bağlı kalacağını bilmemiz için onların güvenilir garantilerine ihtiyacımız var. Şu an onların yaptırımları aşmak yerine onları bir şekilde kurumaya çalıştıklarını hissediyoruz. ABD’deki bazıları yaptırımlara duygusal bir bağla bağlılar, yaptırımlara saplanıp kalmışlar ve bundan nasıl çıkabileceklerini bilemiyorlar” dedi.

‘KARŞI TARAF CESARET GÖSTERMELİ’

Batılıların İran’daki askeri tesisleri denetleme konusunda da ısrarcı olduğunu belirten İranlı yetkili, müzakerecilerin güven kazanmak adına askeri tesisleri bahane etmemesi gerektiğini söyledi. “ABD’lilerden mütekabil bir taahhüde tanık olmadık, ABD ciddi kararlar almalı, İran müzakerelerdeki yükümlülüklerine bağlı kaldı” diyen yetkili, “Kuruntuların bir tarafa bırakılması durumunda” hâlâ anlaşmaya varılabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, gerçek bir ilerleme üzerinden kapsamlı bir anlaşmaya varmak amacıyla Viyana’da bulunduklarını kaydetti. İran yönetiminin ABD’nin taviz vermeyeceği şartları kabul etmekte diretmesi halinde müzakere masasını terk edebilecekleri mesajını veren Kerry, “Daha önce çok defa söylediğim ve Başkan Obama ile dün akşam konuştuğum gibi; müzakere masasında sonsuza kadar oturmayacağız.” şeklinde konuştu.

'NE KADAR BEKLEMEYE HAZIRSINIZ?'

Kerry, bir gazetecinin “Ne kadar beklemeye hazırsınız?” şeklindeki sorusuna karşılık verdiği cevapta, “Söylediğim gibi bunun ucu açık değil. Başkan Obama, dün akşam kararların alınması için sonsuza kadar bekleyemeyeceğimizi bana açıkça belirtti. Eğer zor kararlar alınmaz ise süreci sona erdirmek için kesinlikle hazırız.” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif de bir anlaşmaya varmak için “gerektiği sürece” görüşme masasında kalacakları vaadinde bulundu.

Öte yandan görüşmecilerin kapsamlı anlaşmaya varmak için belirlediği son süre doldu. Bir anlaşmaya varmaması dolayısıyla Amerikan Kongresi, olası bir anlaşmayı değerlendirme süresini 30’dan 60 güne çıkarmış oldu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net