Patron istedi, Türk Metal sustu, Autoliv’de izinler 7 güne düşürüldü

Patron istedi, Türk Metal sustu, Autoliv’de izinler 7 güne düşürüldü

Gebze’de kurulu bulunan ve Türk Metal’in örgütlü olduğu Autoliv’de yıllık izin sevkiyatın yetiştirilmesi gerekçe gösterilerek 15 günden 7 güne düşürüldü.

Vedat YALVAÇ
Gebze

Gebze’de kurulu bulunan ve Türk Metal’in örgütlü olduğu Autoliv’de yıllık izin sevkiyatın yetiştirilmesi gerekçe gösterilerek 15 günden 7 güne düşürüldü. Yaşananlara tepki gösteren 100’ün üzerinde işçi, vardiya çıkışında temsilci odasına giderek baştemsilciyle görüştü. Temsilcinin “Bundan haberimiz yok” demesine de kızan işçiler, “Nasıl haberiniz olmaz. Siz ne biçim temsilcisiniz. Madem sizden habersiz yapıldı duyurulara asılan kağıdı yırtıp atın” diyerek Türk Metal’e tepki gösterdi. Türk Metal temsilcilerinin işçilere yanıtı ise “1 Ağustos’a kadar bize süre verin biz görüşüp bu durumu düzelteceğiz. Düzelmezse birlikte eylem yapacağız” oldu. 2 Ağustos’ta izne çıkılacağını söyleyen Autoliv işçileri ise sendikaları Türk Metal’e güvenmiyor.  

HER YIL AYNI SORUNU YAŞIYORUZ

Toplamda 2 bin 500 işçinin çalıştığı Autoliv, ATR, TPC ve ATP olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. ATR’de 15 gün TPC ve ATP’de izinlerin 7 güne düşürüldüğünü söyleyen ATP’de çalışan bir işçi, izin konusunda her yıl benzer sıkıntıların yaşandığını ancak sendikanın bu konuda herhangi bir şey yapmadığını belirtti. Bazı işçilerin de üretimin durduğu dönemlerde borçlandırıldığını belirten başka bir işçi, “Bazı arkadaşlarımızın izinleri eksilerde. Bazılarının ise 30 günün üzerinde izni var. Ama 30 günün üzerinde izni olan arkadaşlarımız kullanamıyor. Her yıl birikiyor sadece. Çünkü her yıl benzer gerekçelerle izin günümüz düşürülüyor. İzinleri eksilere düşürülen işçi arkadaşlarımız da zaten kullanamıyor” diye konuştu. Sendikanın “Eksi izin diye bir şey olmaz. Bu sorunu çözeceğiz” dediğini aktaran bir işçi şöyle devam etti: “Ancak yıllardır buna dönük herhangi bir şey yapılmıyor.” İzne ne zaman çıkacaklarını izne çıkmadan 1-2 hafta öncesinde öğrenen işçiler, bu nedenle tatil planı yapamadıklarını anlattı.

AUTOLİV’DE KOŞULLAR KÖTÜLEŞİYOR

Fabrikadaki çalışma koşullarının da her geçen gün kötüye gittiğini belirten bir işçi, “Fabrikaya bant sistemi getirildi. Bu sistem fabrikanın yarısında da uygulanmaya başladı. Ben eskiden 5 direksiyon dikerken şimdi artık daha fazla dikiliyor. Tuvalete gidecek vaktimiz bile olmuyor” diye konuştu.  Eskiden oturarak dikiş yaptıklarını belirten bir başka işçi de bant sisteminin getirilmesinden sonra ayakta çalışmaya başladıklarını ifade etti. Boyun fıtığı, sinir sıkışması gibi bir çok meslek hastalığının yaygın olduğunu belirten işçiler, bant sisteminin bu hastalıkları artıracağını düşünüyor.

METAL DİRENİŞİ DEĞİŞİM YARATTI

Temsilci odasına oldukça kalabalık giden işçiler, ilk defa bu kadar kalabalık bir şekil de bir araya gelerek temsilci odasına gittiklerini belirtti. “Daha önce bir sorunumuz olduğunda temsilciye gitmek için toplanamıyorduk. Ancak bu sefer çok kolay oldu. Bıçak kemiğe dayandı” diyen bir işçi, metal sektöründe yaşanan  eylemlerin kendilerini etkilediğini dile getirdi. Fabrikanın yüzde 70’i kadın işçi. Temsilci odasına giderken de çoğunluğu kadın işçiler oluşturmuş. Bunun erkek işçilerin ön yargılarını kırdığını belirten bir işçi, “Uzun süredir devam eden metal eylemleri bizi de etkiledi. Kendi aramız da konuşuyoruz biz de eylem yapalım diye. Ancak bir çok erkek işçi kadın işçilere güvenmiyor. Temsilci odasına gidişte kadın işçilerin çok olması bu ön yargıyı kırdı” diye konuştu. Yaşanan metal eylemlerinden sonra işçide büyük bir değişimin yaşandığını da ifade eden bir işçi, “Biz bir açıklama bekliyoruz. Eğer durumumuz düzelmezse işi erken bırakma, mesaiye kalmama gibi eylemlere başlayacağız” dedi. “Metal eylemlerinden sonra MESS’in verdiği paraların mücadele sonucu kazanıldığını biliyoruz. Birliğini koruyan fabrikanın kazandığını da biliyoruz. Ve işçinin artık sadece kendi fabrikasında değil bütün fabrikalar arsında bir birlik kurması gerekiyor” diyen bir işçi, SeraPool işçilerinin ziyaretine gittiklerini eskiden olsa bunu yapamayacaklarını anlattı. Bir kıvılcım beklediklerini ifade eden bir başka işçi de “İşçi dün davrandığı gibi davranmaması gerektiğini biliyor artık” dedi.

www.evrensel.net