Erdoğan: Doğu Türkistan haberleri yalan

Erdoğan: Doğu Türkistan haberleri yalan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'e bağlı Doğu Türkistan'daki Müslümanlara zulüm haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı, 30 Haziranda iddialar üzerine Çin'i uyarmış, o günden sonra turistlere ve Çin lokantalarına yönelik saldırılar gerçekleşmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda büyükelçilere veridiği iftarda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'e bağlı Doğu Türkistan'daki Müslümanlara zulüm haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. "Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul'da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı" diyen Cumhurbaşkanı, Türkiye'ye gelen turistlerin misafir olduklarını ve kimsenin provokasyonlara gelmemesi gerektiğini söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ÇİN'İ UYARMIŞTI!

Dışişleri Bakanlığı, çıkan iddialar sonrası "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmalarının ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığına dair haberler kamuoyumuzda üzüntüyle karşılanmıştır. Toprak bütünlüğüne, istikrarına, huzur ve güvenliğine önem atfettiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti'nden (ÇHC) gelen bahsekonu haberlerden duyduğumuz derin kaygı Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir" açıklaması yapılmıştı.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

T24'ün haberine göre Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

"300 bin insanın ölümüne neden olan bir rejimi savunmak insani, vicdani değildir. 2 milyon insana biz ülkemizde ev sahipliği yapıyoruz. Tüm Batı'da yaklaşık 250 bin civarında Suriyeli var.

Etnik ya da dini hiçbir ayrım yapmadan herkese kapımızı açtık. Sadece Tel Abyad'daki gelişmelerden dolayı 20 bini aşkın Suriyeli sığınmacıya kapılarımızı açtık.

Ama bunlara rağmen kara propaganda yürütenler oldu. Etnik ayrım yaptığımızı iddia edenler oldu.

Bunca harcanan paradan sonra uluslararı kaynaklardan gelen para 400 milyon dolar. 6 milyar dolar harcadık, 400 milyon dolar geldi. Beklentilerimizin çok altında kaldı. Ama biz insani yardımlarımıza devam edeceğiz. En iyi kampların ülkemizde yer aldığını herkes biliyor.

Her ülke teröristlere karşı bilgi paylaşımı dahil etkin bilgilendirme yapmalı. Benim teröristim iyi senin teröristin kötü olmaz. Türkiye 1300 yabancıyı tutukladı ya da sınır dışı etti. 14 binden fazla insanın ülkeye girişi yasaklandı. Teröristlerin geldiği ülkelerin de üzerine düşeni yapması gerekir.

Mısır'da Mursi başta ülkedeki muhalif seslerin kesilmesine yönelik yapılanlar doğru değildir. Mısır'daki tablo terör örgütlerinin zemin kazanmasından başka bir amaca hizmet etmiyor. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Biz Mısır halkının dostu ve kardeşi olarak konuşuyoruz.

Yemen'deki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Yemen'deki olayların çözümü siyasi çözümle mümkümdür. Oraya da gıda ve yiyecek yardımlarımızı gönderiyoruz. İslam dünyasında bir mezhep savaşı çıkartmak isteyenlere karşı birlikte akıl ve ahlakla mücadele etmek zorundayız. Libya'da akan kanın durması için siyasi diyalog sürecinin  bir an önce tamamlanmasını istiyoruz.

AB'de yeni fasılların açılması ve üyelik sürecinin hızlandırılmasına büyük önem veriyoruz.Durgunluk içindeki müzakere sürecinin hızlandırılmasını istiyoruz. 2 yıldır paralel devlet ile mücadele etmekteyiz.

Çin'e bir ziyarette bulunacağım. Çin seyahati öncesindeki gelişmeler manidardır. Bu akşam bunu size paylaşmak istiyorum. Dünyanın her yerinde bizim soydaşlarımız var. Yaşanan bütün hadiseler bizi doğrudan ilgilendiriyor.

Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul'da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı. Ülkemize gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı insanlar bizim dostumuzdur. Onlar bizim misafirimizdir.

İstanbul'da yaşanan provokatif olaylar bize yakışmaz. Provokatörlerin oyununa gelmeyin. Ülkemize gelenler bize emanettir." (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Temmuz 2015 23:42
www.evrensel.net