Eğitimciler vekillerle görüştü: Kadrolaşma koalisyon demeden sürüyor

Eğitimciler vekillerle görüştü: Kadrolaşma koalisyon demeden sürüyor

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, eğitim emekçilerinin karşı karşıya kaldığı siyasi baskı ve sürgünlere ilişkin bugün Mecliste CHP ve HDP gruplarıyla görüştü. Eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığının yeni hükümet kurulmasını beklemeden yeni yönetici atamaları ve zorunlu rotasyon için düğmeye bastığı uyarısında bulundu.

Geçtiğimiz yıl yeni yönetmeliğe göre yapılan okul yönetici atamalarında, yeni müdürlerin tamamına yakınının AKP’ye verdiği destekle dikkat çeken Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen üyesi oldukları dikkat çekmişti.

Eğitim Sen yöneticileri bugün Mecliste CHP ve HDP gruplarıyla görüştü. Yeni hükümet kurulmadan oldu bittiyle atamaların yapılmak istendiğine dikkat çeken sendika yöneticileri, yeni hükümet kurulana kadar atama ve rotasyona izin verilmemesi için vekilleri göreve çağırdı.

‘ACELE’ SÜRGÜN

On binlerce eğitimcinin sürgün edilmesinin önünü açan zorunlu rotasyon uygulamasının en azından hükümet kurulana kadar hayata geçirilmemesi yönündeki taleplerini Bakanlığın görmezden geldiğini belirten Eğitim Sen yöneticileri, hafta başından itibaren aynı eğitim kurumunda 15 yılı dolduran öğretmenlere okul yönetimleri tarafından SMS gönderilerek “Gerekli iş ve işlemler için okul idarelerine başvurmaları”nı istediğini aktardılar. Sendikacıların anlattıklarına göre mesajlarda bu durumdaki öğretmenlerin tespitinin 13 Temmuz 2015 saat 17.00’ye kadar tamamlanması gerektiği belirtiliyor. Rotasyonun yeni hükümetin kurulmadığı ve eğitimcilerin izinde olduğu dönemde hayata geçirilmek istendiğine dikkat çeken Eğitim Sen yöneticileri, “AKP tek başına iktidarmış gibi siyasi kadrolaşmaya tam gaz devam ediyor” dediler. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Eğitim SenCHPHDP