Tayland Konsolosluğu'na saldırı

Tayland Konsolosluğu'na saldırı

Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, Tayland'da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin'e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu'daki Tayland Konsolosluğu binasına saldırdı. Konsolosluk binasının kapısını ve camlarını kırarak içeriye giren grup, içerideki klasör ve evrakları sokağa döktü.

Kendilerinin Uygur Türkü olduğunu belirten bir grup vatandaş, Tayland'da bulunan yaklaşık 200 kişilik yurttaşlarının Çin'e teslim edileceğini iddia ederek Tayland Konsolosluğu'nu bastı. Konsolosluk binasının kapısını kırarak içeri giren grup, içerideki klasör ve evrakları sokağa döktü, bilgisayarlara zarar verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri 9 kişiyi gözaltına aldı.

Bayrak ve pankartlar taşıyan öfkeli kalabalık, saat 23.00 sıralarında, Kore Şehitleri Caddesi, Mithat Ünlü Sokak'ta bulunan Tayland Krallığı İstanbul Konsolosluğu önüne geldi. Grup, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden kaçarak Tayland'a sığındığını söyledikleri yaklaşık 200 Uygur'un tekrar Çin'e iade edileceği gerekçesiyle protesto gösterisi yapmaya başladı.

TAYLAND BAYRAĞI İNDİRİLDİ
Bu sırada, grupta bulunan bir kişi, konsolosluğun girişindeki direğe tırmanarak cebinden çıkardığı bıçakla Tayland bayrağının iplerini kesti. Sloganlar atan grup, daha sonra konsolosluğu taş yağmuruna tutmaya başladı. Konsolosluk binasının kapısını kırarak içeriye de giren eylemciler, binada bulunan evrak ve dosyaları dışarıya çıkarıp sokağa döktü. Şahıslar, konsolosluğa ait klima ve diğer eşyaları da kalas ve taşlarla tahrip etti.

POLİSE DİRENİLDİ, ARBEDE ÇIKTI
Olayların başlamasından bir süre sonra gelen polis ekipleri, grubu konsolosluk binasından çıkarttı. Eylemcileri gözaltına almak isteyen polis ekipleri ile gruptakiler arasında arbede yaşandı. Bunun üzerine polis ekipleri şahısları güvenlik çemberine aldı. Grup bir süre sonra konsolosluğun bulunduğu sokakta namaz kıldı. Bölgeye çevik kuvvet polisleri sevk edildi. Konsolosluk önüne gelen çevik kuvvet polisleri, 9 kişiyi gözaltına alarak emniyete götürdü. (CİHAN)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Temmuz 2015 08:02
www.evrensel.net