PRNet raporu: En çok konuşulanlar!

PRNet raporu: En çok konuşulanlar!

PRNet AŞ, çok konuşulan olay ve kişileri raporladı. 29 Haziran-5 Temmuz 2015 tarihleri arası yapılan araştırma sonuçlarına göre hakkında en çok haber yapılan konular 5 başlık altında sıralandı.

* Uzun bir süredir pek çok ülkenin yakından takip ettiği Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), bu hafta da Türkiye’nin bir numaralı gündemiydi. Örgüt hakkında hafta boyunca 2 bin 29 haber yapıldı.

* TBMM Genel Kurulunda Meclis Başkanlığı için yapılan 4’üncü oylamada, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 258 oy alarak TBMM Başkanı seçildi. Meclisin 26. Başkanını  belirleyen oylama 1700 habere konu oldu.

* IMF’ye olan 1.6 milyar avroluk borç taksitini ödeyemeyerek resmen iflas eden Yunanistan’da, kreditörlerin önerileri halk tarafından kabul edilmedi. Komşuda yaşanan mali gelişmeler Türk basınında 520 yansıma buldu.

* Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunacağı iddiaları gündeme geldikten sonra, IŞİD Cerablus kentinin sınır hattı boyunca mayınlar döşemeye ve hendekler kazmaya başladı. Örgütün kentteki faaliyetleri 370 haberle haftanın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

* İslami çevrelerce gündeme getirilen ve Asyalı turistleri linç etmeye kadar giden ‘Doğu Türkistan’ meselesi de özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandırırken, yazılı basında konu 173 haberle raporlandı.

EN ÇOK KONUŞULAN YİNE ERDOĞAN OLDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 bin 97 haber ile en çok haberi yapılan siyasetçi oldu. Ahmet Davutoğlu 2 bin 402 haberle ikinci sırada yer alırken; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 1348 haberle listenin üçüncüsü olarak raporlandı. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sıralamayı takip eden diğer isimler oldu.

Survivor’ın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Acun Ilıcalı, 140 haberle haftanın en çok konuşulan isimlerinden oldu. Geçtiğimiz hafta sonu bir gazeteye verdiği röportajla dikkat çeken Sezen Aksu 90 haberle listenin ikincisi olarak raporlanırken, Hande Yener ve Demet Akalın sıralamayı takip etti. Komedyen Cem Yılmaz 70 haberle haftanın çok konuşulan diğer ismi oldu.

SPORUN EN ÇOK KONUŞULANI: PEREIRA

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira’nın takımda gerçekleştireceği söylenen revizyonlar 583 haberde yansıma buldu. Ersun Yanal’ın istifası spor gündeminde etki yaratırken, Şenol Güneş transfer açıklamalarıyla listenin üçüncüsü olarak raporlandı. Trabzonspor Başkanı Hacıosmanoğlu ve Galatasaray Teknik Direktörü Hamzaoğlu sıralamayı izledi.

Çin’in Shanghai Shenhua takımına transfer olan Demba Ba, 527 haber ile haftanın medyatik sporcusu olarak belirlendi. Galatasaray’ın renklerine bağladığı Podolski 427 haberle ikinci sırada yer aldı. 
(MEDYA SERVİSİ)

 

www.evrensel.net