'Geçici hükümetin yaptığı atamalar Anayasa ihlalidir'

'Geçici hükümetin yaptığı atamalar Anayasa ihlalidir'

Haziran seçimlerinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümet kurma görevini kimseye vermedi. Erdoğan haftaya görevlendirme yapacağını açıkladı ancak bu süreç içerisinde de AKP tek başına iktidarını devam ettirdi. Bir ayda 663 üst düzey atama yapan geçici hükümet bu süre zarfında önemli kararların altına da imza attı.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya bu atamaların Anayasa aykırı olup olmadığını sorarken, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, AKP’nin yetki gaspında bulunduğunu belirtti. 
HDP, seçim sonrası AKP’nin geçici hükümetinin yaptığı atamaları, yer değiştirmeleri ve terfileri Meclis gündemine taşıyarak, bunların açık bir Anayasa ihlali olduğuna işaret etti.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, seçim sonrası bakanlıklar bünyesinde yapılan bürokrat atamaları ve gerekçelerini Meclis gündemine taşıyarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya sordu. İçişleri Bakanlığı kararı ile yapılan atamaları soran Ayhan, önergesinde 7 Haziran genel seçimlerinde çıkan sonucun hiçbir siyasi partinin tek başına hükümeti kurabilecek sayısal çoğunluğa ulaşmadığını hatırlatarak, görev başındaki hükümetin sadece yeni hükümet kurulup güvenoyu alıncaya kadar kamu hizmetlerini yürütmekle mükellef olduğuna işaret etti.

YAPILAN ATAMALAR MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Ayhan, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan yönetim kurulu üyelikleri, genel müdür yardımcılığı, personel dairesi başkanlığına ve müsteşarlık gibi makamlara atamalar yapıldığını hatırlatarak, diğer yandan İçişleri Bakanlığının kararı ile onlarca vali yardımcısı ve kaymakamın yerlerinin değiştirildiği iddialarını gündeme getirdi. 

Ayhan, Davutoğlu’nun yanıtlaması isteği ile seçimlerden sonra şimdiye kadar ne tür atamalar yapıldığını, yerleri değiştirilen ve terfi ettirilen kaç vali yardımcısı, kaymakam ve emniyet müdürü bulunduğunu sordu. 
Aynı önergede: 

* İşgüder pozisyonunda olan hükümetinizin gerçekleştirdiği bu atama ve yer değiştirmeler anayasanın ilgili maddesi ve teamüllere uygun mudur? 

* Hükümetiniz ‘İşgüder Hükümet’ yetkisinde olmasından kaynaklı Anayasa’nın ilgili maddesi gereğince önemli siyasi kararlar alma yetkisinde değildir. Hal böyleyken Suriye’ye NATO, Birleşmiş Milletler vb. uluslararası kuruluşların onayı alınmadan bir müdahale ve başka bir ülkenin topraklarında ‘Tampon Bölge’ oluşturma gibi savaş kararları alma gündemdedir. Bu senaryonun bırakınız hayat bulması buna dair tarafınızdan demeçlerin verilmesi dahi ‘yetki gaspı’ değil midir?” sorularının yanıtlanmasını istedi.

* CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök geçtiğimiz günlerde Mecliste basın toplantısı düzenleyerek, AKP hükümetinin 7 Haziran seçimleri sonrası 57’si üçlü kararnameyle 663 atama yaptığını belirtmiş. Bu atamaların siyasi amaçlı yapıldığını söylemişti. 

 

HDP’Lİ AYHAN: YANLIŞLIĞA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ

Evrensel'e konuşan HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, seçim sonrası AKP’nin geçici hükümetinin yaptığı atamaları, yer değiştirmelerin keyfi olduğunu kaydetti. 

Hükümetin son yaptığı 663 atamanın da hukuki olmadığını ve Anayasaya aykırı olduğuna dikkat çeken Ayhan, “Yangından mal kaçırırcasına atamalar yapılıyor. Atamaların hepsi hukuka aykırıdır. AKP Hükümetinin geçmişten beridir yaptığı keyfi bir uygulamadır. Takipçisi olacağız” dedi.  Hükümetin seçimden sonra atama yapmaya devam etmesine ilişkin de Ayhan şunları söyledi: “Pişkince yapıyor. Erdoğan’ın hegemonik yapısı ve statükocu yapısına dayanarak yapıyorlar. Ne yazık muhalefetin eksikliği, MHP’nin de Meclis başkanlığı seçimiyle birlikte koltuk değneği çıkması da AKP’nin rahat hareket etmesini sağlamıştır.” Suriye sınırına yönelik yapılan askeri sevkiyat ve tampon bölge oluşturma çabasına da tepki gösteren Ayhan, geçici hükümet konumundaki AKP’nin Meclisin yetkisini gasbettiğine dikkat çekti. Ayhan, bunun da anayasaya aykırı bir durum olduğunu yineledi. 

AKP YETKİ GASPI YAPIYOR 

Hükümetin seçimden sonra bürokraside yaptığı atamalara muhalefetten tepki geldi. CHP Eski Grup Başkan Vekilli ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, seçimden sonra yapılan atamalara ilişkin gazetemize konuştu. Altay, atamaların yok hükmünde olduğunu kaydetti. Bu konuda Danıştayın kararı olduğuna vurgu yapan Altay şunları söyledi: “Hükümet devlet imkanlarını kullanarak, yetkileri gasbediyor. Hukuken olmaz. Erdoğan yaptığı tek adam hakimiyetinin özentisi. Yetki gaspın dışında  alınan tutum etik olmayan bir davranış biçimidir Zaten yeni hükümet kurulunca gereği yapılacak.Yapılan atamalar geçersiz sayılacak. Şu anki hükümet devletin başsız kalmaması için yeni hükümet kurulana kadar görevde bulunur. İcra hükümeti değildir.”  Altay, yapılan bu yetki gaspına karşı kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğini kaydetti 

BİR ÇOK KARARA İMZA ATILDI

Cumhuriyet gazetesi AKP’nin atamaların yanı sıra çok sayıda önemli karara da imza attığını duyurdu. Gazetenin haberine göre, Kamu alım ihaleleri uygulama yönetmeliklerinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliklerinde değişiklikler yapıldı. Termik, hidroelektrik ve doğalgaz olmak üzere 29 santral satışa çıkarıldı. Sadece olağanüstü durumlarda başvurulması gereken “acele kamulaştırmalar” aynen devam etti.


BAHANE HAZIR: 82 ANAYASASI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçimlerin üzerinden bir ay geçmesine rağmen hükümet kurma görevi vermeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gelen tepkiler için ilginç bir savunma yaptı. Arınç topu 1982 Anayasasına attı. 
Bülent Arınç, YSK’nin seçim sonuçlarını açıklamasının üzerinden iki hafta, Meclis başkanlığı seçiminin üzerinden ise bir hafta geçmesine rağmen halen hükümeti kurmak için görevlendirme yapılmamasını ‘82 Anayasası’na bağladı. “Hükümet kurmak konusunda elbette istekliyiz. Beklememizin nedeni 82 anayasası” diyen Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki gün içinde görevlendirme yapacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Temmuz 2015 08:28
www.evrensel.net