Sanat Evi ‘şifahane’ oldu

Sanat Evi ‘şifahane’ oldu

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale 

Çanakkale’de “eski palamut deposu” olarak bilinmen ve Çanakkale Valiliği tarafından Avustralyalı sanatçı Hermann Nitsch tarafından yapılan “Savaşa hayır anıtı” ismini verdiği 27 parçadan oluşan eserin sergilendiği alan, “şifahane” olarak kullanılmaya başlandı. Şifahane ilk olarak AKP Milletvekili Bülent Turan ve AKP İl Başkanı Erdener Can’ın gençlerle buluşması ile kamuoyuna yansıdı!
 
Çanakkale Valiliği tarafından gerçekleştirilen Avustralyalı sanatçı Hermann Nitsch tarafından yapılan “Savaşa hayır anıtı” ismi verilen 27 parçadan oluşan eser, 20 Nisan tarihinde “Eski Palamut deposu” olarak bilinen alanda açılmıştı. Dünyaca ünlü sanatçı, eserini Çanakkale Valiliği’ne süresiz olarak kullanım hakkı ile birlikte teslim etmişti. 76 yaşındaki sanatçının sergisi, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, daire müdürleri ve sanatseverlerin katılımı ile gerçekleştirilmiş ve alanın sanat alanı olarak kullanılacağı ifade edilmişti. 

ŞİFAHANE OLDU

Söz konusu alan bugün şifahane olarak hizmet veriyor. Açılışın yapıldığı kapıda “Girişler ön taraftaki kapıdan yapılmaktadır” tabelası dikkat çekerken, alana girebilmek için ‘ön taraftaki kapıya’ gidildiğinde ‘şifahane’ ile karşılaşılıyor. Ayrıca binan açılışının yapıldığı kapıda; Çanakkale Valiliği tarafından, “T.C. Çanakkale Valiliği, Eserlerini Çanakkale Valiliği’ne armağan eden, Hermann Nitsch’e, Projenin gerçekleşmesindeki değerli katkıları için Dirimart’a teşekkür eder” yazılı. 

KAMUOYU, ŞİFAHANE AKP ZİYARETİ SONRASI TANIŞTI
 
Önceki gün AKP’nin Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile AKP İl Başkanı Erdener Can’ın ziyaret ederek, gençlerle bir araya geldiği Şifahane, kent kamuoyu ile buluşmuş oldu. Şifahanenin dini motifler ve sembollerle süslü olması dikkat çekerken, kullanım hakkı Çanakkale Valiliği’ne bırakılan Hermann Nitsch’in “Savaşa hayır anıtı” isimli eserinin akıbeti ise merak ediliyor… 

www.evrensel.net