Vekile asker saldırısı Meclis gündeminde

Vekile asker saldırısı Meclis gündeminde

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, askerlerin HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ve gazetecilere dönük saldırısını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Sarıyıldız, Roboskî Katliamı’nda devletin bombardımanı sonucu çoğu çocuk 34 kişinin katledildiğini hatırlatarak, katliamın yaşandığı günden itibaren sorumluların açığa çıkarılması ve yargılanması için adalet mücadelesi yürüten Roboskîlilerin devletin ağır baskılarına maruz kaldığını dile getirdi. 

Askerlerin son 10 günde Roboskîlilere defalarca saldırdığını belirten Sarıyıldız, en son saldırıda askerlerin HDP’li Vekil Ferhat Encü’ye silah doğrultarak, darbettiğini belirtti. 

Encü’ye yapılan saldırının Roboskîli yurttaşları susturma ve yıldırmaya dönük olduğunu dile getiren Sarıyıldız, Bakan Öztürk’e şu soruları yöneltti; 

* Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’ye silah doğrulatarak darbeden ve sözlü hakaretlerde bulunan, basın emekçilerine gaz bombaları ile saldırarak tehdit eden askerler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Saldırı ile ilgili görevden el çektirilen kolluk güçleri bulunmakta mıdır?

* Hükümetiniz döneminde kaç milletvekili asker ve polislerin saldırısına maruz kaldı? Bunlardan kaçı kapatılan BDP ve HDP mensubu milletvekilleridir? Saldırıda sorumluluğu olan kaç kolluk görevlisi hakkında soruşturma başlatılmıştır? Söz konusu soruşturmalar neticesinde kaç kolluk görevlisi görevden uzaklaştırılmış ve cezalandırılmıştır?

* Roboskî halkının yıllardır kullandığı Şirik Yaylası hangi gerekçe ile yasaklanmıştır? Yaylaların ‘güvenlik’ gerekçesi ile yasaklaması ekonomik soykırım değil midir?

* Roboskî halkına dönük yapılan bu saldırılar Hükümetinizin bilgisi dahilinde mi yapılmaktadır? 

* Roboskî Katliamı’nın yaşandığı günden itibaren Roboskî’de asker kaç kez yurttaşlara müdahalede bulunmuştur? Yapılan müdahalelerde kaç yurttaş gözaltına alınmış, tutuklanmış ya da  yaralanmıştır? (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net