HDP'li vekil Ferhat Encü'den suç duyurusu: Roboskî’de kanun yok  halka karşı suç serbest

HDP'li vekil Ferhat Encü'den suç duyurusu: Roboskî’de kanun yok halka karşı suç serbest

Roboskî sınırında askerlerin saldırısına uğrayan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, cezanın olmadığı yerde suç işlemenin meşru hale geldiğini belirterek, “Güvenlik güçleri Roboskî’de her gün hesabını vermeyeceğini bildiği suçları işlemeye devam etmektedir. Adeta izole edilmiş, hiçbir kanunun işlemediği Roboskî, devletin faşist uygulamalarının ve savaş coğrafyasının pilot bölgesi olmuştur” dedi. 

HDP Şırnak Milletvekilli Ferhat Encü, kendisine saldıran askerler hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere dün Uludere Adliyesi’ndeydi. Encü’ye Şırnak Barosu ve İHD Şırnak Şubesi avukatları, Roboskîliler ile kurum temsilcileri destek verdi. Adliye önünde açıklama yapan Encü, Roboskî Katliamından sonra devletin hesap verme ve adil bir soruşturma yürütmek yerine, Roboskî’de uyguladığı saldırgan tutumu sürdürdüğünü ifade etti. Son günlerde yaşanan saldırıların 1990’lı yılları aratmadığını söyleyen Encü, Roboskî halkının yaylalarını yasaklayan askerlere karşı demokratik bir şekilde gerçekleştirdikleri eyleme, askerlerin silahlarla karşılık verdiğini hatırlattı.

ASKER CEZA ALMAYACAĞINI BİLDİĞİ İÇİN SUÇ İŞLİYOR

Günlerdir süren asker saldırısına ilişkin incelemelerde bulunmak için bölgeye gittiği sırada saldırıya maruz kaldığını söylen Encü, Şırnak halkının yüzde 84 oy vererek Meclis’e gönderdiği bir partiden vekil olduğunu söyledi. Encü, “Saldırı benim nezdimde bütün Şırnak’a ve Anayasa gereğince tüm Türkiye halkının iradesine yapılmıştır” dedi. Encü, cezanın olmadığı yerde suç işlemenin meşru hale geldiğini belirterek, “Devletin güvenlik güçleri Roboskîde her gün hesabını vermeyeceğini bildiği suçlar işlemeye devam ediyor” dedi. 

FAŞİST UYGULAMALARIN PİLOT BÖLGESİ; ROBOSKÎ

Hukukçuları ve Türkiye’deki yargı sistemini Roboskî’de yaşananlara ilişkin göreve çağıran Encü, “Adeta izole bir alan haline getirilmiş, hiçbir kanunun işlemediği Roboskî devletin faşist uygulamalarının ve savaş coğrafyasının pilot bölgesi olarak bırakılmaktadır” dedi. Barışa ve adalete inanan insanlar adına yetkililere seslendiğini belirten Encü, “Saldırılar ne zaman sona erecek? Suç işleyen görevliler ne zaman yargılanacak” diye sordu.

GAZETECİLERE SALDIRI KINANDI 
Açıklamanın ardından basın çalışanlarına yönelik saldırılar nedeniyle 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Uludere Cumhuriyet Savcısı Kemal Şimşek’in Şırnak’ta olması nedeniyle Encü, daha sonra suç duyurusunda bulunmak üzere Şırnak’a gitti. (ŞIRNAK)

www.evrensel.net