Kamu emekçileri 15 Temmuz'da bordro yakacak

Kamu emekçileri 15 Temmuz'da bordro yakacak

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ağustos ayında yapılacak toplu iş sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen henüz hükümetin kurulmamış olmasından dolayı görüşmelerin eylül, ekim ayına ertelenmesi gerektiğini bildirdi. 2014-2015 yıllarını kapsayan toplusözleşmenin emekçiler açısından ciddi kayıplar getirdiğini vurgulayan Özgen, "15 Temmuz Çarşamba günü yurt genelinde yapacağımız bordro yakma eylemleriyle taleplerimiz bir daha dile getireceğiz" dedi.

Yaklaşık 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren 2016-2017 toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos'ta başlayacak. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, KESK yönetim kurulu üyeleri ve KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri bugün, genel merkez binasında yaptıkları basın toplantısıyla TİS görüşmeleri öncesinde taleplerini paylaştı. Taleleri doğrultusunda eylem ve etkinlikler düzenleyeceklerini bildiren KESK, görüşmelerin de eylül, ekim ayına ertelenmesi gerektiğini belirtti. Açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, 2. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin AKP hükümeti ve Memur Sen iş birliğiyle oldu bittiye getirildiğini ifade etti.  Yapılan sözlemşmenin emekçiler açısından büyük ekonomik kayıp getirdiğini dile getiren Özgen," Emekçiler ilk defa enflasyon farkı almamıştır. Yapılan bir satış sözleşmesiydi ve bu satış sözleşmesinin faturasını hâlâ ödüyoruz" dedi.

EMEKÇİLER YILIN BİR AYI ANGARYA ÇALIŞIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan resmi rakamlara göre 2014 yılı enflasyonunun yıllık yüzde 8.17 olarak gerçekleştiğini ortaya koyan Özgen, maaşlarında yıllık ortalama yüzde 5.2 artış yapılan kamu emekçilerine enflasyon farkı verilmediğini kaydetti. Sadece enflasyon farkından dolayı kamu emekçileri 2014 yılını en az yüzde 3 kayıp yaşadığını söyleyen Özgen sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaptığımız hesaplamalar, kamu emekçilerinin yaşadığı kaybın ortalama bir maaş tutarında olduğunu göstermektedir. Kamu emekçileri 2014 yılında 12 ay çalışmış ama 11 aylık maaş almışlardır. Bir ay angarya çalışmışlardır. 2015 yılında da TÜİK enflasyonu düşük göstermeye çalışmıştır. Açıklanan resmi enflasyon rakamları kamu emekçilerinin, emeklilerin alacağı üç beş kuruşa dahi göz dikildiğini göstermektedir".

TALEPLER

Kamu emekçileri ve emekliler olarak 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem “Toplu Sözleşme” görüşmelerine bu açlık ve sefalet tablosu içinde girdiklerini bildiren Özgen taleplerini ise şu şeklide sıraladı:
·    Öncelikle gıda enflasyonun temel alındığı bir hesaplama ile 2014 yılı farkları maaşlarımıza yansıtılmalıdır.
·    TÜİK enflasyon hesaplamalarından, özelikle fark ödenecek dönemlerin son aylarında enflasyonu düşük gösterme politikasından vazgeçmelidir.  
·    Son iki dönem gerçekleştirilen toplu sözleşmeler  kapsam, tarafların belirlenmesi, imza ve itiraz yetkisi,  Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun grev hakkını engelleyici yapısı, işlevi ve oluşumu başta olmak üzere mevcut toplu sözleşme sistemini düzenleyen 4688 sayılı yasa kaldırılmalıdır.
·    Özgür toplu sözleşme hakkını kapsayan bir yasa yapılmalıdır .
Gerekli mevzuat değişiklikleri yapılıncaya kadar 3. Dönem toplu sözleşme takvimi eylül ya da ekim ayına alınmalı, bundan sonraki dönemlerde de görüşmeler bu takvime göre gerçekleştirilmelidir. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER KESKLami ÖzgenTİS