Edirne'de iftar yemeğinden 100 kişi zehirlendi

Edirne'de iftar yemeğinden 100 kişi zehirlendi

Edirne'nin Keşan ilçesinde aşevi tarafından dağıtılan iftar yemeğinden çoğu çocuk yaklaşık 100 kişi zehirlendi.

Edirne'nin Keşan ilçesinde İki Minareli Çarşı Camii Aşevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği bünyesinde Yenimescit Mahallesi'nde faaliyet gösteren aşevinde, dün yaklaşık 1000 kişiye Keşan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nca sağlanan erzaklarla yapılan ezo gelin çorbası, kıymalı mercimek ile salçalı makarnadan oluşan iftarlık yemeği dağıtıldı. İftardan sonra çoğu çocuk yaklaşık 100 kişi mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi şikayetleriyle ambulans ve özel araçlarla Keşan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Gıda zehirlenmesi tanısıyla tedavi altına alınarak serum takılan yaklaşık 100 kişi, acil servis ve polikliniklerin bulunduğu binada oluşturulan bölümde müşahede altına alındı.

Görevli tüm doktorlar hastaneye çağrılırken, yapılan muayene ve kontrolde zehirlenenlerin hayati tehlikesi bulunmadığı belirlendi. Bazı hastalar tedavilerinin ardından taburcu edilirken, hastane önünde toplanan hasta yakınları ise gelişmelere tepki gösterdi. Polis, hastane önünde önlem aldı.

Keşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü görevlileri, aşevindeki yemeklerden alınan örnekleri Edirne Gıda Kontrol Laboratuarı'na gönderdi. Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, zehirlenenlere tıbbi açıdan gerekli müdahalenin yapıldığını bildirirken, "İlçe Sağlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz durumu değerlendirecek. Şu an itibariyle sağlık yönüyle ilgileniyoruz. Daha sonra gereken çalışmalar yapılacak. Tahliller sonuçlanmadan bir şey söylemek yanıltıcı olur" dedi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma ise devam ediyor. (Edirne/DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Temmuz 2015 12:29
www.evrensel.net