08 Temmuz 2015 08:51

MHP'den AKP ile koalisyon ihtimalini zayıflatan açıklamalar

MHP'den AKP ile koalisyon ihtimalini zayıflatan açıklamalar

Paylaş

Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon görüşmeleri kapsamında kendilerine ziyarete geldiğinde “Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz” dedi.

"Koalisyon için çözüm süreci sona erdirilmeli, 17-25 Aralık dosyaları yeniden açılmalı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan anayasal sınırlarına çekilip Çankaya’ya dönmeli şartlarını Davutoğlu ile yapacakları görüşmede de yineleyeceklerini" söyleyen Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi, toplumun tüm kesimlerine kulak verir fakat kulağı topluma kaptırmaz" ifadesini kullandı.

Bahçeli'nin açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

Yani koalisyon şartlarınızı tekrarlayacaksınız?

Devlet Bahçeli: Evet... Bunları söyleyeceğiz. Her şeyi söyleyeceğiz.

Başka ne diyeceksiniz?

Devlet Bahçeli: Sizinle "çözüm süreci" konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray'dan Çankaya'ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz: Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek... Böyle şey olabilir mi?

Davutoğlu'na bunları anlatacaksınız, ardından da ne diyeceksiniz?

Devlet Bahçeli: Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti/CHP modelidir. Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz.

Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen anamuhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa... Biz Türkiye'nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.

Hem sizin partinizin tabanının hem de AK Parti tabanının "AK Parti/MHP koalisyonu" modeline sıcak baktığı söyleniyor.

Devlet Bahçeli: Milliyetçi Hareket Partisi'nde tavan ve taban olmaz. Milliyetçi Hareket Partililer, aynı inanç doğrultusunda, aynı ideolojik kalıp içerisinde, aynı ilkeler doğrultusunda mücadele eden insanlar topluluğudur. MHP'de herkes neferdir ama herkes nefer olmakla birlikte sorumluluğunun farkındadır. Burada öyle paşa, general fazla bulunmaz.

Araştırmacılar, yaptıkları anketlerde "MHP tabanı, AK Parti ile koalisyona sıcak" sonucunu bulduklarını söylüyor.

Devlet Bahçeli: Muhtelif kesimler, basın, televizyon, televizyonlarda yeni türemiş olan araştırmacı yazarlar... Bunlar hangi gün, hangi lafı söyleyeceklerse, Unkapanı Çarşısı'ndan onun kasedini alıp gelmiş gibi konuşuyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi, toplumun tüm kesimlerine kulak verir fakat kulağı topluma kaptırmaz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bahçeli: Çinli ile Koreliyi nasıl ayırt edeceksin!

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa