Avro Bölgesi: Krizi çözmek için 5 gün var

Avro Bölgesi: Krizi çözmek için 5 gün var

Yunanistan halkı ‘kemer sıkma’ dayatmasına ‘hayır’ dedi. AB liderleri ve bakanları Yunanistan’ın durumunu konuşmak için bugün yeniden toplandı.

Avro Bölgesi, Yunanistan'a yeni önerisini sunması için Perşembe gününe kadar süre verdi, Pazar günü için de AB zirvesi çağrısı yaptı.

Brüksel'de bugün olağanüstü Avro Bölgesi liderleri zirvesi düzenlendi. Açıklama, zirveden sonra yapıldı.

Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos, bugünkü EuroGroup toplantısında yeni bir teklif sunmadı ve referandumda halkın ortaya çıkardığı sonuca saygılı olacaklarını belirtti. Çakalotos, bir önceki taslakta birkaç değişiklik yapılabileceğini söyledi. Yunanistan'da hafta sonu gerçekleşen referandumda oy kullananların yüzde 61'i Troyka'nın kemer sıkma dayatmalarını reddetmişti.

Pazar günü 28 AB üyesinin tamamının katılacağı bir zirve yapılacak.

MERKEL: YENİ BİR TEKLİF SUNULACAK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avro Bölgesi liderlerinin Brüksel'de durumun ciddiyetini yansıtan önemli tartışmalar yürüttüğünü söyledi. Merkel, liderlerin referandum sonuçlarına saygı duyduğunu ancak AB için ortak bir sorumluluk duygusuna sahip olduklarını söyledi. Merkel, Çipras'ın yeni bir teklif sunulacağını belirttiğini söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, Yunanistan'ı iflastan kurtarmak ve en kötü senaryodan kaçınabilmek için önlerinde 5 gün olduğunu belirterek Pazar gününü işaret etti. 

ÇİPRAS: KRİZDEN TAMAMEN ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise "toplumsal olarak adil ve ekonomik olarak uygulanabilir anlaşmalar" öngören taslaklar önerdiklerini söyledi. Pozitif görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Çipras, hedefin süreci en geç bu hafta sonu tamamlamak olduğunu belirtti. Çipras, krizden tamamen çıkmayı amaçladıklarını ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Temmuz 2015 13:15
www.evrensel.net
ETİKETLER YunanistanABTroyka