07 Temmuz 2015 04:21

Ford Otosan işçileri, LG Arçelik işçilerine saldırıyı değerlendirdi

Ford Otosan işçileri LG Arçelik işçilerine yönelik polis operasyonunu lanetledi. Hakları için verdikleri her mücadelede karşılarında polisi gördüklerini anlatan Ford işçileri, bu durumu 'Devlet patronların devleti olmuş' diye değerlendirdi. Ford işçileri tüm işçilere birlik çağrısında bulundu.

Ford Otosan işçileri, LG Arçelik işçilerine saldırıyı değerlendirdi

Paylaş

Arzu ERKAN
Kocaeli

Koç Holding’in talimatıyla Arçelik LG fabrikasına giren çevik kuvvet polislerinin işçileri yaka paça zorla dışarı çıkarması ve 20 işçiyi gözaltına alması Ford Otosan işçileri arasında büyük tepkiye yol açtı. Direnişteki işçilerin haklı ve meşru eylemlerinde her seferinde polisi karşılarında gördüğünü belirten Ford işçileri, bu durumu “Devlet patronların devleti olmuş” diye değerlendirdi. Ford işçileri saldırılara karşı işçilerin birbirine kenetlenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Arçelik LG işçilerine yapılan polis saldırısını “Vahim bir durum” diye değerlendiren bir Ford Otosan işçisi “Devletin güç kullanarak ülkesi için, emeği için direnen işçi üzerine böyle saldırması, barışçıl eylem yapan ve uluslararası yasalardan doğan haklarını kullanan işçileri gözaltına alması asla kabul edilemez. Devlet yasalarla bizi koruyacağına tam tersi işçilere zor kullanarak, işçilerin aleyhine yasalar çıkararak bizi mağdur ediyor. İşçilerin kendi haklarına sahip çıkmasını engelleyip, zorla, zorbalıkla suç işleyip, müdahale ediyorlar. Devlet patronların devleti olmuş” diye konuştu.

SANKİ CEZAEVİ
Arçelik LG’de bir yakını olduğunu, direniş süresince de yakını aracılığıyla gelişmeleri öğrendiğini anlatan başka bir Ford işçisi şunları söyledi: “Polisin saldırısından önce de patron fabrikaya çevik kuvveti sokmuştu zaten. Fabrika değil de sanki cezaevi. Ne suçu var işçinin, anayasal hakkını kullanmış ve Türk Metal’den istifa etmiş. İşçiye tam bir suçlu gibi, terörist gibi davranıyorlar. Tam da polis devleti bu işte.”
Koç Holding’in bu tutumuyla, direniş sırasında içeride olması halinde Ford Otosan işçisine de böyle davranacağını gösterdiğini söyleyen 9 yıllık bir Ford işçisi “Hani Gezi eylemlerinde demokrasi kahramanı kesilen Ali Koç. Polis müdahalesinden, biber gazından eylemcileri koruyan adam demek ki onun demokrasisi buraya kadarmış. İşçiye iftar saatinde polis göndermekmiş onun anladığı demokrasi” dedi.

LG İŞÇİSİ BİRLİĞİNİ KORUMALI
Arçelik LG işçisinin Koç Holding’e bağlı direnişe çıkan diğer fabrikalar olan Ford Otosan, TOFAŞ ve Türk Traktör’de işçilerin düştüğü hatalara düşmemesi gerektiğini kaydeden Ford Otosan işçisi şunları anlattı: “Bizde de diğer fabrikalarda da işçiler bölündü, birlik zayıflayınca da işten çıkarmalar yaşandı. Arçelik LG işçisi bu hataya düşmemeli, birliğini korumalı, güçlü durmalı ve birbirine kenetlenmeli.”
Arçelik LG işçilerine tüm işçilerin destek vermesi gerektiğini söyleyen Ford işçisi “Bu dava hepimizin davası, bu kavga hepimizin kavgası. Geri adım attığımızda nasıl kaybettiğimizi gördük biz Ford işçileri olarak. Bedelini 110 arkadaşımızı işten atarak, içerde baskılarını her gün arttırarak ödetiyorlar bize” diye konuştu.

HAKİKATEN KOÇ’TA OYUN BİTMİYOR
Öte yandan Ford Otosan’da fabrika yönetiminin işçilere yönelik baskılarının sürdüğünü ifade eden Ford Otosan işçisi “Türk Metal’den istifa eden bazı işçilere önceki gün mesajlar gönderdiler dayanışma dilekçeleriniz bize ulaşmadı diye. Bu nedenle sözleşmeden doğan haklarınızdan yararlanamayacaksınız deniyor. Mesaj açık aslında TM’den istifa ederseniz kaybınız 500-550 lira ona göre düşünün ve karar verir. Hakikaten Koç’ta oyun bitmiyor. Bunlar şeytana bile pabucunu ters giydirirler” diye konuştu.


POLİS SALDIRISININ ARDINDAN İŞÇİ KIYIMI
KOÇ Holding’e ait Arçelik LG’de direnişte olan işçilerin polis operasyonuyla fabrika dışına çıkarılmasının ardından patron işçi kıyımına başladı. Patron, Türk Metal’den istifa eden tüm işçilere iş akitlerinin feshedildiğine dair kağıt gönderirken, fabrikadaki üretime de belirsiz bir süreyle ara verdi. Mücadelelerini bırakmayacaklarını söyleyen işçilerse fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürüyor. Tüm işçi sınıfına mücadelelerine destek olama ve kendileriyle birleşme çağrısı yapan işçiler “Kavgamız sınıfın kavgasıdır, birleşe birleşe kazanacağız” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘IRA’nın beyni’ Martin McGuinness: Çözüm isteniyorsa sorumluluk hükümetindir

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa