Aydınlardan hasta mahpuslar için çağrı

Aydınlardan hasta mahpuslar için çağrı

300’ü aşkın aydın, sanatçı, yazar ve akademisyen cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek ortak bir çağrı metnine imza attı.

300’ü aşkın aydın, sanatçı, yazar ve akademisyen cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek ortak bir çağrı metnine imza attı. Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi öncülüğünde yapılan çağrıya aralarında İsmail Beşikçi, Fikret Başkaya, Sibel Özbudun, Oya Baydar,Baskın Oran, Korkut Boratav, Pınar Aydınlar, Mahir Günşiray, Aydın Engin, Şebnem Korur Ficancı gibi isimlerin yanı sıra HDP Milletvekilleri Ayhan Bilgen ve Beyza Üstün de imza attı.

Çağrıda hasta tuttuklular sorununun Türkiye için yıllardır kanayan bir yara olduğu belirtilerek, “AKP Devleti hasta tutsakları rehin olarak tutmakta ve onları yüz kızartıcı bir tavırla pazarlık konusu yapmaktadır” denildi. Son 13 yılda 2 bin 300 insanın cezaevlerinden zamanında tahliye edilmedikleri için yaşamını yitirdiğini belirtilen çağrıda, halen 300’ü ağır bine yakın hasta insanın cezaevinde tutulduğu ifade edildi. Çağrıda, “Bu ayıpla daha fazla yaşamayalım. Bu duruma seyirci kalmayalım” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net