06 Temmuz 2015 15:14
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Temmuz 2015 15:28

YPG: Rakka-Sirrîn yolu kesildi

YPG Basın Merkezi, IŞİD'in Irak’tan getirdiği takviye güçle Çiyaye Kezwan’ın batısıyla Ayn İsa arasında kalan bölgede bir dizi saldırı düzenlediğini, bölgede çatışmaların sürdüğünü, Kobanê’de ise Rakka-Sirrîn arasındaki yolun denetim altına alındığını bildirdi. (FOTOĞRAF: ARŞİV)

YPG: Rakka-Sirrîn yolu kesildi

Paylaş

YPG Basın Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak Kobanê’nin güneyinde IŞİD'in kontrolünde bulunan alanlarda başlattığı operasyonların devam ettiğini belirtti.

Dün bu alanda yeni bir operasyon başlatıldığını kaydeden Basın Merkezi, “Operasyon sonucunda, önceki gün özgürleştirilen Maxaretên silsilesinin Sirîn-Rakka yoluna inen bölümünde güçlerimiz tam denetim sağlamıştır. Böylece Rakka-Sirîn yolu güçlerimizce kontrol altına alınmıştır.

Güçlerimiz Maxaretên silsilesiyla Serêkaniyê köyü ve Sirîn kasabası arasında kalan bölgede de hakimiyet sağlamıştır.

Bu alanda yaşanan çatışmalardaki ölü ve yaralı çete sayısı tam olarak tespit edilememiştir” dedi.

YPG, 61. gününe giren “Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi” kapsamında Kobanê ve Cizîr Kantonlarına bağlı güçlerinin Ayn İsa kasabası çevresindeki operasyonlarının devam ettiğini ve dün öğlenden sonra Til Ebyad-Rakka yolu üzerinde hareket halinde bulunan bir IŞİD grubunun etkili bir şekilde vurulduğunu belirtti.

YPG, “güçlerimiz, burada çetelere ait 1 askeri araç imha etmiş, 1 askeri aracı da darbelemiştir. Buradaki ölü ve yaralı çete sayısı tam olarak tespit edilememiştir” dedi.

YPG açıklamasının devamında şu bilgiler verildi:

"Güçlerimizin ilerleyişini durdurmak isteyen DAIŞ çeteleri Irak’tan takviye etikleri güç ve ağır silahlarla bugün sabah saatlerinde Çiyaye Kezwan’ın batısıyla, Ayn Îsa arasında kalan bölgede bir dizi saldırı düzenlemiştir.

Bugün sabah saatlerinde çete grupları Ayn Îsa kasabası ile 35 km doğusunda bulunan Qantariye köyü arasında kalan bölgede bir dizi saldırı düzenlemiştir. Çete grupları bu saldırı kapsamında şu ana kadar 3 ayrı noktada patlaycı yüklü araçlarla intihar saldırısı düzenlemiştir. Bu intihar saldırıları ve farklı noktalardan düzenlenen diğer saldırılara karşı güçlerimiz büyük bir direniş gösermektedir. Bu alandaki ölü ve yaralı çete sayısı tam olarak tespit edilememiştir”.

YPG, direnişte 6  savaşçının yaşamını yitirdiğini duyurdu.

IŞİD'in eş zamanlı olarak Kezwan dağının batısında bulunan ve Rakka’dan gelerek Cizîr bölgesine giren yol üzerinde de bir saldırı düzenlediğini kaydeden Basın Merkezi, “Çeşitli noktalardan sızarak bölgeye giren çeteler Alya köyü buğday depoları, Salihiyê Edwan ve Rehaniye Beggara köyünde sıkıştırılmıştır. Bu alanda yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 4 çete üyesi öldürülmüştür.

Bu bölgenin savunmasında görev yapan ve çete saldırılarına anında karşılık vererek ilerlemelerini engelleyen 2 yoldaşımız yaşanan çatışmalarda şehadete ulaşmıştır.

Güçlerimizin alandaki operasyonları devam etmektedir” dedi.

HESEKÊ

IŞİD'in Hesekê kent merkezine yönelik düzenlediği saldırılarının da devam ettiğini ifade eden YPG Basın Merkezi, dün öğleden sonra IŞİD'in Hesekê’nin güneyinde bulunan Pira Spî mıntıkasından hareketle 2 ayrı saldırı düzenlediğini ve YPG güçlerinin müdahalesiyle saldırıları püskürtülen grubun geri çekilmek zorunda kaldığını, bu çatışmalardaki ölü ve yaralı IŞİD'li sayısının tespit edilemediğini belirtti.

YPG, “Dün gece güçlerimiz bu çete gruplarına yönelik bir operasyon düzenlemiştir. Operasyon sonucunda güçlerimiz stratejik Pira Spî’yi (Spî Köprüsü) çetelerden temizleyerek kurtarmıştır. Bu operasyon esnasında güçlerimiz 1 çete üyesini, 1 adet kaleşnikof, 4 şarjörlü bir raxt ile birlikte ölü olarak ele geçirmiştir” dedi.

TİL HEMİS

YPG Basın Merkezi ayrıca, dün öğlenden sonra Til Hemis’in güneydoğusunda bulunan Xessan kavşağı bölgesinde bir operasyon düzenlediğini ve operasyon sonucunda IŞİD'e ait askeri bir aracın imha edildiğini, araçtaki ölü ve yaralı IŞİD'li sayısının tespit edilemediğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'a 'Yıldız Kampüsü'ne dokunma' uyarısı!

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa