Munzur Dağları'nın muhteşem Yeşil Gölü

Munzur Dağları'nın muhteşem Yeşil Gölü

Kemal ÖZER
Dersim

 
Munzur Dağlarının zirvesinde bulunan krater gölü Yeşil Göl, muhteşem görüntüsüyle ziyaretçileri büyülüyor.

Erzincan’ın Çağlayan Beldesi Tatlı Su köyünden yaklaşık 6 saatlik yürüyüşün ardından ulaşılan Yeşil Göl, temmuz ortalarına doğru yaylacılara da ev sahipliği yapıyor.

Gürül gürül akan ırmakları, bin bir çiçekle bezeli tarlaları, zengin yaban hayatı ile görenleri büyüleyen Yeşil Göl, Munzur Dağlarının hemen alt bölümünde yer alıyor. Yılın neredeyse 12 ayı boyunca etrafı karlarla çevrili olan Yeşil Göl’ü ziyaret eden Murat Aydemir, “Burası bölgenin en büyük göllerinden biri. Yaylacılar temmuz ayının ortasında buraya geliyorlar. Şu anda daha aşağıdalar. Uzak olduğu için çok insan gelip gidemiyor. Ancak mutlaka görülmesi gereken bir yer. Muhteşem bir doğası var. Yaban keçileri gölün hemen üstündeki sırtlarda geziniyor” dedi.

Gölün kutsal kabul edildiğini ve ziyaretçiler tarafından zaman zaman kurbanlar kesildiğini belirten Aydemir, yaban hayvanlarının yaşadığı bölgenin bazen kaçak avcıların tehdidine maruz kaldığını söyledi.
Kaçak avcılarla mücadele konusunda yeterli tedbir alınmamasından şikayet eden Aydemir, alanın sit olarak kabul edilmesi gerektiğini ve yaban hayatının da korunması gerektiğinin altını çizdi.

Aydemir, göl civarında Çarçur olarak bilinen mantarın yoğun şekilde yetiştiğini de sözlerine ekledi.
Gölü ikinci defa ziyaret eden Hüsnü Demir isimli yurttaş da köyün girişine avlanmak yasaktır tabelası asıldığını ancak kaçak avcılarla başa çıkamadıklarını söyledi.

Yörenin yaban hayatı bakımından son derece zengin olduğuna vurgu yapan Demir, yaban hayatının korunması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Dersim’in her köşesinin ayrı bir cennet olduğunu belirten İsmail Ateş isimli doğasever, “Ancak biz doğamızı yeterince korumuyoruz. Burada nesli tükenmek üzere olan şamualar, ur keklikleri yaşıyor. Bunların korunması lazım. Bu doğayı çocuklarımıza bırakmamız lazım. Dersim’in her köşesini adım adım gezdim. Buraya ilk defa geliyorum. Munzurlarda 14 krater gölü var burası da muhteşem bir yer. Uzak olduğu için yaylacılar dışında pek kimse gelmiyor” diye konuştu.

Kentte son zamanlarda kalabalık gruplarla düzenlenen gezilere de değinen Ateş, “Bu gezilerle insanlar yaban hayvanlarının doğasına giriyor. Bu grupların gürültüleri, kalabalıklığı yaban hayatını etkili-yor. Bazen de doğaya gelişi güzel atıklar bırakılıyor. İnsanlardan ricamız lütfen bu konularda duyarlı olsunlar” dedi.
Erzincan’dan gelerek yaylada kalan Gülsüm Canayakın isimli yurttaş ise, geçimlerini yaylada hazırladıkları peynirleri satarak sağladıklarını söyledi.

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Temmuz 2015 07:35
www.evrensel.net