'Hayat parası olanların yönettiği bir filmmiş'

'Hayat parası olanların yönettiği bir filmmiş'

TOFAŞ Fabrikası'ndan atılan
işçi temsilcisi İbrahim Gürkan
Bursa


Aklım almıyor. İki ay önce Koç'un dükkanına 8 gün kilit vurmuş biri olarak, bugün Arçelik’teki müdahaleye maruz kalmamıştım. Hatta şehrin mülki amiri dahi eylemleri bitirmemiz için ‘Rica’da bulunmuştu. Siyasi partiler ve belediyeler bize destek vermek için sıraya girmişlerdi...

Hani Gönderme yapmak gibi olmasın ama önemli bir gün olduğu için aklımda kalmış; ne olduysa seçim bitti ve bir gün sonra, onca yazılı ve sözlü taahhüt verilmesine rağmen  TOFAŞ’ta işçi çıkartmaların Startı verildi. 

TOFAŞ yönetimi ile diyalog konusunda biraz iyi niyetli davranmış olmalıyımki, bize çok değer verdiklerini söyleseler de akabinde işten çıkartılma sırası bize geldi. Ben ve 81 kocaman yürekli adam TOFAŞ'tan atıldık. Siyasilerin ve belediyelerin destekleri jiletle kesilir gibi kesildi. Eylemler esnasında ricada bulunan mülki amir dahi, karşısına çıktığımızda;
“Sayın reisim. 6 engelli kardeşimle birlikte sizinde bildiğiniz eylemlerimizden ötürü işten atıldık. Ne düşünüyorsunuz” dediğimizde Reis bey: "Böyle şeyler olabilir" cevabını verdi.

Oturduk ve bir güzel sustuk aramızda. “Her şey bu kadar hızlı nasıl değişebilir” diye düşündük. Diğer fabrikalarda da işten çıkartmalar tüm hızıyla devam ediyordu. Birileri sanki düğmeye bastı. Bizi işçi olarak değil marjinal olarak göstermeye başladılar. Bugüne kadar işinden evine evinden işine gitmiş, hiçbir sendikal örgütle hiçbir eylem içinde bulunmamış, davası sadece hayat mücadelesi olmuş biri olarak kendimi inanılmaz kullanılmış hissediyorum. 

Bugün Arçelik’te ve LG fabrikalarında hamile kadınların da aralarında bulunduğu işçilere kadın erkek demeksizin müdahale eden ve ettiren zihniyeti gördükten sonra, kimse bana eşitlikten bahsetmesin usta ağır konuşurum. 

Kısacası kardeşlerim "Hayat parası olanların yönettiği bir filmmiş". Bizimkisi figüranlık...
Saygılarımla...

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Temmuz 2015 00:46
www.evrensel.net