Akdoğan’dan HDP’nin AKP’nin seçim hesaplarını nasıl bozduğunun itirafı

Akdoğan’dan HDP’nin AKP’nin seçim hesaplarını nasıl bozduğunun itirafı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama tek başına iktidar olamıyor. MHP üç puan fazla alıyor, ama milletvekili HDP ile aynı. Burada bir terslik yok mu? 'HDP'nin barajı geçmemesi süper olur' derken bu mantıkla söyledim" sözleri, HDP'nin, AKP'nin seçim hesaplarını nasıl bozduğunun itirafı oldu.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, seçim sonuçları ve seçim sürecinde HDP'yi hedef aldığı "Barajı aşmazsa süper olur" ifadesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanal 24'e konuşan Akdoğan, "Bu tabloyu şöyle okumak lazım, AKP'nin yüzde 40-45 bandında olduğu görülüyordu zaten anketlere göre. Hatırlarsanız yayınınızda söyledim, biz yüksek oy alabiliriz. Yüzde 41 yüksek bir oydur, 40'ı geçmiş çok fazla parti yok Türk siyasetinde. Yüzde 43-44 alsak hükümet olamayabiliriz, böyle bir sıkıntı var. Dört parti olunca, bir iki puanla hükümet kurmak mümkün olabilir veya olmayabilir yorumunu yapmıştım. Sadece HDP açısından barajı geçecek mi geçmeyecek mi değil" dedi. 

TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMAMAK AKDOĞAN İÇİN 'TERSLİK'

Akdoğan, "Bazıları tedirgin oldu. Nasıl yüksek oy alıp da 276 bulunamıyor. Bu sistemde böyle bir sıkıntı var. Aslında sistemin, yapının iflasıdır. Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama iktidar olamıyor tek başına, bu bir sıkıntıdır aslında. Diyelim MHP üç puan fazla alıyor, milletvekili sayısı aynı HDP'yle. Burada bir terslik yok mu? Üç puan az bir puan değil. Üç puan fazla alıyorsunuz aynı vekili çıkarıyorsunuz veya biz 40'ın üzerinde oy alıyoruz tek başına iktidar olamıyoruz. Burada bir terslik var" ifadelerini kullandı.

AKP'nin tek başına iktidar olması için 3 partili bir yapının olması gerektiğinin altını çizen Akdoğan, "Bunu yaptığımız projeksiyonlarla görüyorum, gündeme getirdim. Bu yüzden 'HDP'nin barajı geçmemesi süper olur' derken bu mantıkla söyledim. AKP'nin tek başına iktidar olabilmesi için üç partili bir yapı gerekiyor. Dört parti olduğunda ince hesaplara iş kalıyor çok zorlaşıyor. Yoksa herhangi bir partiye düşmanlıkla alakalı bir şey değil. Dördüncü partiye geçtiği andan itibaren birinci olan partinin çok yüksek alması gerekiyor. Bu ne kadar mümkün olabilir. Bu yüzden böyle bir eleştiriydi bu" diye konuştu. (ANKARA)

 

www.evrensel.net