Dev Maden-Sen'e geçen işçiler işten atıldı

Dev Maden-Sen'e geçen işçiler işten atıldı

Uşak'ın Ulubey ilçesine bağlı Gümüşkol köyünde kurulu, Tüprag Kışladağ altın madeninde üç işçi işten çıkarıldı.

9 yıla yakın bir süredir faaliyette olan madende vardiya sistemi ile yaklaşık 550 kişi çalışıyor.

2008 yılından beri Türk-İş’e bağlı T. Maden-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde, sendikanın işçilerin taleplerini karşılamaktan uzak olduğu gerekçesiyle yeni bir sendika arayışına girerek DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen ile görüşmeye başladı.

Bir aya yakın bir süre devam eden görüşmeler sonucunda Dev Maden-Sen’e üyelikler başladı. Üyeliklerin başlaması ile birlikte ise birçok işçi, işveren tarafından görüşmeye çağrıldı. İşçilerin bir kısmı vardiyadayken bir kısmı ise evlerinden alındı. Çağrılan işçilerden bazılarının gözü korkutulmak istenirken üç işçinin ise işine son verildi.

Sendika değiştirme nedenlerini ve bu süreçte yaşananlara ilişkin konuştuğumuz işçiler oldukça tepkili. Mevcut sendikanın işverenin daveti ile geldiğini belirten işçiler, “İlk işe girdiğimizde önümüze sendika üyeliği için kağıt koydular, imzaladık ve üye olduk ancak o günden sonra sendikanın adını sadece dağıtılan havluda gördük” dediler. İşyeri temsilcisinin nasıl seçildiğini bilmediklerini, sözleşmelerin kendilerine sorulmadan imzalandığını anlatan işçiler “Enflasyon artı 2 zam diyorlar. Bunun için özel bir görüşmeye gerek yok ki . Sendika olmasaydı bugünkünden daha kötü bir durumda olmazdık” dedi.

Bu nedenle yeni bir sendika arayışına girdiklerini, işten atmaların da bu nedenle yaşandığını ifade eden işçiler, “Anlıyoruz ki doğru yoldayız. Artık birinci hedefimiz işten çıkarılan arkadaşlarımızın yeniden işe alınması” dedi. (Uşak/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net