Adana'da Kobanêli tarım işçilerine saldırı sonrası başlayan olaylar sona erdi

Adana'da Kobanêli tarım işçilerine saldırı sonrası başlayan olaylar sona erdi

Seyhan ilçesinde Kobanêli mülteci tarım işçilerinin uğradığı silahlı saldırı sonrası başlayan olaylar gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Yaralılardan Mehmet Mustafa'nın ise hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

Adana'nın Seyhan ilçesi Gülbahçe Mahallesi'nde akşam saatlerinde çalıştıkları tarladan dönen Kobanêli 2 mülteci tarım işçisi, "Elçi" olarak bilinen aracının yakınları tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırının ardından mahalleye gelen polis ile yurttaşlar arasında yaşanan gerginlik sona erdi. Çatışma sırasında polis, gençlere biber gazı, tazyikli su ve ses bombaları ile saldırırken, gençler de havai fişek, taş ve molotofkokteyli ile karşılık verdi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren çatışmalarda polisin sert saldırısına mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Obalar, Gülbahçe ve Yeni Yol caddelerinin trafiğe kapandığı olaylarda polisin sokak aralarında rastgele attığı biber gazından çok sayıda yurttaş etkilendi. Mahalle sakinlerinin tepkilerinin artması ile birlikte mahallelerden çekiliyormuş gibi yapan polis, 4 akrep tipi zırhlı araç ve 3 TOMA ile tekrar olay yerine geldi. Polisin ara sokaklara attığı gaz bombaları nedeniyle mahalle üzerinde gaz bulutu oluştu. Yoğun çatışmaların ardından polisin mahalleden uzaklaşması ile eylemler son bulurken, olaylarda yaralanan ve gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Öte yandan silahlı saldırı sonucu yaralanan ve Çukurova Aşkım Tüfekçi Hastanesi'nde ameliyata alınan Kobanêli mültecilerden Mehmet Mustafa'nın hayati tehlikesinin sürdüğü, Adana Devlet Hastanesine kaldırılan Ahmet Hemşo'nun ise hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildiği bildirildi.

Silahlı saldırıya ilişkin kimsenin gözaltına alınmadığı öğrenilirken, Kobanêlilerin Urfa Suruç'ta bulunan ailelerinin Adana'ya doğru yola çıktığı belirtildi. (Adana/DİHA)

www.evrensel.net