Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Dünya Kültür Mirası Listesi'nde

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Dünya Kültür Mirası Listesi'nde

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınarak, dünya mirası olarak tescillendi.

UNESCO'nun 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ele alındı. ICOMOS'un (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'ne ilişkin hazırladığı 8 dakikalık slayt gösterisiyle başlayan oturumda, 26 ülkenin büyükelçisi, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

Diyarbakır Surları hakkında görüş bildiren Sırbistan üyesi, sözlerini "Yaşasın Diyarbakır" diyerek tamamladı. Yapılan oylama sonucu Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne kabul edildi. Karar, toplantının yapıldığı salonda ayakta alkışlanırken, ülkelerin üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'yı tebrik etti. Kararın ardından açıklama yapan Kışanak ve Anlı, UNESCO yetkililerine ve adaylık sürecinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Hevsel Bahçeleri'nde 2014'te Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ile Orman İl Müdürlüğü'nün kararı ile 10 bin ağacın kesilmesi girişimine karşı nöbet başlatılmış ve halkın direnişiyle ağaçlar korunmuştu. (Diyarbakır/DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Temmuz 2015 21:11
www.evrensel.net