03 Temmuz 2015 13:58

Kobanêli sığınmacılara psikiyatri desteği verilmeli

Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Ruhsal Travma Çalışma Birimi, IŞİD saldırıları nedeniyle Suruç’a göç eden Kobanêlilerin ne tür ruhsal sorunlar yaşadıklarını ve etkin psikososyal destek çalışmalarının nasıl sürdürülebileceğini inceledi.

Kobanêli sığınmacılara psikiyatri desteği verilmeli

Paylaş

Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Ruhsal Travma Çalışma Birimi, IŞİD saldırıları nedeniyle Suruç’a göç eden Kobanêlilerin ne tür ruhsal sorunlar yaşadıklarını ve etkin psikososyal destek çalışmalarının nasıl sürdürülebileceğini inceledi. Birimin incelemenin sonunda hazırladığı raporda, psikiyatri desteği ve psikososyal etkinliklerin yeterli olmadığına dikkat çekildi.

Doç. Dr. M. Hamid Boztaş, Hasan Kandemir, Uzman Dr. Azad Günderci, Araştırma Görevlisi Dr. İbrahim Fuat Akgül’den oluşan heyet tarafından hazırlanan raporda, 27-28 Şubat’ta Suruç’ta bulunan Arin Mirxan, Suphi Nejat Ağırnaslı, Rojava, Şehit Gelhat, Kader Ortakaya ve Kobanê Çadır Kentlerinde yapılan incelemelerin sonuçlarına yer veriliyor. Heyet, AFAD’ın kurduğu çadır kente ise izin verilmediği için bir değerlendirme yapamadı. Rapor için Kobanê Kantonu Sağlık Bakanı Dr. Nahsen Ehmed, Suruç Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Reşat Doğan, gönüllü çalışan sağlık emekçileri ile görüşmeler yapılırken, Türk Tabipler Birliği ve Sağlık Emekçileri Sendikasının hazırladığı raporlardan da yararlanıldı.

RUH SAĞLIĞI HİZMETİ SAĞLANMALI

Raporda, çadır kentlerde birinci basamak ruh sağlığı hizmeti sunulması gerektiğine vurgu yapılarak, çadır kentlerde çalışan amatör sağlıkçılara travma eğitimleri verilmesi gerektiği dile getirildi. Raporda şu önerilere yer verildi: “Kısa dönemli destek ihtiyacı çadır kentlerde ve köylerde oluşturulacak merkezde, daha ileri destek gerektiren çalışmalarda ise devlet hastanesi ve üniversite hastanesinin görev alması gerekmektedir. Kadınlar, çocuklar ve risk altındaki incinebilir gruplara yönelik, bulundukları yerde sosyal destek çalışmaları organize edilmelidir. Çocuklar için oyun çadırları ve oyun alanları oluşturulup, oyuncaklarla beraber kalem, defter boya ve benzeri materyallere ulaşmaları için çaba sarf edilmelidir. Ruhsal sorunlara yönelik bilgilendirici Kürtçe, Arapça ve Türkçe broşür ve kısa videolar hazırlanmalıdır. Kobani’den gelen kimselere yönelik hizmet sunumu sırasında travmatizasyon süreçlerinden oldukça fazla etkilenen sağlık çalışanları, demokratik kitle örgütü çalışanları ve gönüllülere yönelik çalışana destek çalışmaları yapılmalıdır.” (İstanbulEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emine Börü’nün ailesi adalet istiyor

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa