KKE: Referanduma da AB'ye de hayır!

KKE: Referanduma da AB'ye de hayır!

Yunanistan'da Pazar günü yapılacak referandum öncesi miting yapan Yunanistan Komünist Partisi, 'hayır' oyunun hükümetin troykaya önerdiği ve arada çok az fark olan pakete 'evet' demek olduğunu söyledi.

Yunanistan'da kritik referandum öncesi siyasi partilerin kampanyaları devam ediyor. SYRIZA hükümetinin 'hayır' kampanyasına destek vermeyen Yunanistan Komünist Partisi (KKE), kendi kampanyasını sürdürüyor. Troykanın dayatmalarına ve hükümetin desteklediği 'hayır' kampanyasına karşı çıkan KKE, dün akşam Atina merkezinde bir gösteri düzenledi.

Mitingde konuşan KKE Merkez Komitesi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas, mevcut referandumun sadece görüntüde bir karşıtlık üzerine kurulduğu olduğunu söylerken referendumda halka SYRIZA hükümeti tarafından bir dayatma yapıldığını belirtti. Halkın iki kemer sıkma paketinden birini seçmek zorunda bırakıldığını vurgulayan Kutsumbas, "evet" oyunun emperyalistlerin dayatmalarına onay vermek olduğunu belirtirken, "hayır"  oyunun ise hükümetin emperyalistlere önerdiği ve arada çok az fark olan pakete "evet" demek olduğunu söyledi. Kutsumbas halka bu sahte ikiliğin ve dayatmanın kırılması gerektiği çağrısında bulundu.

Sahte ikiliğin ortadan kalkmasının en önemli koşulunun Yunanistan'ın AB'den tamamen çıkması olduğunu söyleyen KKE Genel Sekreteri, AB'yi "kurtlar ittifakı" olarak tanımladı. SYRIZA'nın seçim döneminde ve müzakereler sürecinde AB'ye dair yaydığı sahte umudun altının boş olduğunun ortaya çıktığını belirten Kutsumbas, "AB hep buydu ve  AB değişmez. 'AB kuruluş ilkelerine dönecek' diyerek halkla dalga geçen SYRIZA'nın dediklerinin aksine, AB değişmeyecek. Halk, AB'ye kaşı mücadeleyi ve kopuş yönündeki akımı güçlendirmeli." dedi. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Temmuz 2015 11:00
www.evrensel.net