Cihatçı gruplar Halep'te Suriye ordusuna saldırdı

Cihatçı gruplar Halep'te Suriye ordusuna saldırdı

Suriye'nin ekonomik başkenti olarak bilinen Halep kentinde farklı cihatçı grupların bir araya gelerek ordunun elindeki alanlara yönelik büyük bir operasyon başlattığı bildirildi. Muhalif çihatçı grupların Halep'te oluşturdukları ittifakın adı Ensar El-Şeria (Şeriatın Yardımcıları). Ensar El-Şeria açıklamasında, operasyonun amacının 'Halep kentini özgürleştirmek olduğunu' belirtti.

BBC'nin haberine göre, Ensar El-Şeria'nın açıkladığı hedefler arasında, Halep'in ele geçirilmesinden sonra kentin şeriat kurallarına göre yönetilmesinin sağlanması da var. El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi ve başka bir cihatçı grup olan Ahrar'uş Şam, Ensar El-Şeria içinde yer alıyor.

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi (SOHR) Müdürü Rami Abdul Rahman, saldırıların Cemiyet el-Zehra mahallesinde yoğunlaştığını, grupların ordunun elindeki bu bölgeye havan bombaları attığını belirtti. Çatışmalarda en az dokuz kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı aktarıldı. Suriye ordusuna bağlı uçakların da çatışmalara katıldığı bildirildi.

Halep 2012'deki yoğun çatışmaların ardından ikiye bölünmüştü. Kentin Batı bölümü Suriye yönetimi, Doğu bölümüyse muhalif güçlerin kontrolünde. Geçtiğimiz aylarda yine Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam'ın önemli bileşenleri olduğu bir ittifak grubu olarak kurulan Fetih Ordusu, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kentini ele geçirmişti. Farklı gruplar arasında benzer bir ittifak de Suriye'nin güneyindeki Dera kentine yönelik saldırılar için sağlanmıştı. Güney Fırtınası adlı bu ittifak grubuyla ordu arasındaki çatışmalarda cihatçılar hedeflerine ulaşamamıştı. Güney cephesinde de çatışmalar sürüyor. (DIŞ HABERLER)

Yusuf Karataş'ın yazısı: Rojava'da IŞİD, Suriye'de Nusra

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Temmuz 2015 10:02
www.evrensel.net