ABD Büyükelçisi Bass: Sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa DAEŞ'le mücadele etmeli

ABD Büyükelçisi Bass: Sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa DAEŞ'le mücadele etmeli

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, "Suriye'de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa DAEŞ'le mücadele etmeli ve DAEŞ'in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli" dedi. 

ABD Büyükelçisi John Bass, büyükelçilikte verilen resepsiyonda konuştu. Bölgedeki DAEŞ tehdidi hakkında konuşan Bass, sınır güvenliğinin önemine dikkat çekerek, sınır bölgesini kontrol edenin, terör örgütü DAEŞ'in bölgeyi kontrol altına almasını engellemesi gerektiğini söyleyip şöyle konuştu: "Varsayımsal konulara değinmeyeceğim ama Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzey batısında, Türkiye'nin sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeleri var. Tıpkı Suriye'nin merkezinde ve diğer bölgelerdeki DAEŞ varlığından endişe duyduğumuz gibi. Her iki ülkeye yönelik bu tehdit konusunda birlikte çalışmaya devam ediyoruz, diğer birçok ülke ile olduğu gibi. Ortak çabalarımız ve koalisyonun diğer üyeleri ile çabalarımız kapsamında hepimize Yönelik DAEŞ tehdidi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bizim açımızdan çok önemli olan birşey var o da, Suriye'de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa, birincisi DAEŞ'le mücadele etmeli ve DAEŞ'in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli." 

’ABD VE TÜRKİYE'NİN BEKLENTİLERİNİ PYD'YE İLETMEKTE ÇOK NETİZ’ 

ABD ve Türkiye'nin taleplerini PYD'ye iletme noktasında net olduklarını kaydeden Bass, "DAEŞ'in sınırdaki varlığı Türk Hükümeti'nin yoğun çabalarına rağmen DAEŞ'in kayıplarının önemli bir bölümünü Türkiye'den kaçakçılıkla kapatmasını sağlıyor. İkincisi demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye ilkesine bağlı olmak. Üçüncüsü de o bölgenin vatandaşlarının kendi işlerini yürütmesine izin vermek ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerini güvende hissettikleri zaman evlerine dönmelerine izin verilmesi. ABD yönetimi ve Türkiye'nin bu ilkelere çok tutarlı bir bakışı var. Bu konudaki beklentilerimizi PYD'ye iletmekte çok netiz. Son zamanlarda PYD'nin DAEŞ'i çıkardığı bölgede bunlara bağlı kalması noktasında bu beklentileri iletmekte çok netiz" diye konuştu. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Temmuz 2015 00:05
www.evrensel.net