Kardemir işçisine 2 yıl için toplam yüzde 25 zam

Kardemir işçisine 2 yıl için toplam yüzde 25 zam

Karabük Demir Çelik Fabrikaları (Kardemir) ile Çelik-İş Sendikası arasındaki 12'nci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İşçilerin ücretlerine 2 yıl için toplam yüzde 25 zam yapılacak.

Kardemir'de çalışan 3 bin işçiyi ilgilendiren 2015-2016 toplu iş sözleşmesi Kardemir Genel Müdürlüğü toplantı salonunda imzalandı. Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, imza töreninin ardından fabrika önünde gündüz vardiyasından çıkan işçilere seslenerek işçilerin ücretlerine 2 yıl için yüzde 25, sosyal haklarında da 1’nci yıl için yüzde 14, 2’nci yıl için ise yüzde 12 zam yapıldığını açıkladı.

Kardemir’in üretiminin yıllık 3 milyon tona gelememesi nedeniyle işçi ücretlerinin hedefledikleri rakama gelemediğini öne süren Gül, şöyle konuştu: "Demir çelik sektöründe çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Çin’in etkisi ve yurt dışındaki global politikalar, gerek Irak gerekse Suriye’de yaşanan olaylar, ülkemizi her an bir sıcak ateşin içerisine sürüklendiğimiz günler. Onun için bu sıcak günlere inşallah ülkemiz uzak durur, teğet geçer. Bu toplu sözleşmenin kısa bir sürede bitirilmesinde sendika ve işçiler olarak fayda olduğunu görüyoruz." (DHA)

www.evrensel.net