Referandum restleşmesi

Referandum restleşmesi

Trokya: Referandumdan hayır çıkarsa kurtarma paketini zora girer Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis: Evet çıkarsa istifa ederim

Yunanistan Hükümeti SYRIZA’nın borçların ödenmesi konusunda son bir haftada yaptığı hiçbir teklifi kabul etmeyen Troyka (Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsü) kemer sıkma paketini referanduma götüren ülkeyi tehdit etti. Avrupa Birliği Maliye Bakanlarının oluşturduğu Avro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, “Referandumdan hayır çıkarsa yeni kurtarma paketi zora girer” dedi. 

Aynı zamanda Hollanda Maliye Bakanı olan Dijsselbloem, Hollanda Parlamentosu’nda konuştu. Atina’nın, kurtarma paketi ile ilgili referandumda gerçekçi olmayan beklentilerle ‘hayır’ kampanyası yürüttüğünü savunan Bakan Dijsselbloem, “Yunan hükümeti, ‘hayır’ çıkarsa daha iyi bir paket elde edeceklerini varsayarak her şeyi reddediyor. Bu varsayım yanlış” dedi. Bu süreçte Yunan ekonomisinin giderek kötüleştiğini ileri süren Dijsselbloem, kurtarma paketi oluşturulmasının gün geçtikçe zorlaştığını da sözlerine ekledi.

VARUFAKİS: KOLUMU KESERİM DAHA İYİ!

Öte yandan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, ülke borcunun yapılandırılmasını kapsamayan bir anlaşmanın altına imza atmaktansa kendi kolunu keseceğini söyledi. Varoufakis, Pazar günkü referandumdan ‘kemer sıkmaya evet’ sonucu çıkarsa istifa edeceğini de açıkladı.

SYRIZA Hükümeti, Brüksel’den Yunanistan’ın mevcut borcunun geri ödeme takviminin daha uzun bir vadeye yayılmasını ve borç faizinde indirime gidilmesini talep ediyor. Ancak Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ya da Avrupa Merkez Bankası bu öneriye sıcak bakmıyor. Bloomberg kanalına konuşan Varoufakis, “Bize koloni ülkesi muamelesi yapıyorlar” diyerek Avro Bölgesi’ni eleştirdi ve Pazar günkü referandumdan ‘Hayır’’ sonucunun çıkmasını beklediğini ifade etti. Varoufakis, “Başbakan Çipras, Pazartesi sabahı Brüksel ile her iki tarafı da tatmin edecek bir anlaşma için müzakerelere hazır” diye konuştu. 

Yunanistan Brüksel’e son bir mektup yazarak teklif götürmüş ancak Avro Bölgesi’nden “Referandumdan önce müzakere olmayacak” yanıtı gelmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net