IŞİD Hasekê’de kimyasal silah mı kullandı?

IŞİD Hasekê’de kimyasal silah mı kullandı?

Dilşad CÛDÎ

IŞİD’in önceki gün Hesekê’nin Salihiye ve Muftî mahallelerine attığı havan toplarında full gazına benzer bir madde kullanıldığı belirtiliyor. Atılan havanlardan çıkan bir sıvı önce kötü kokuya neden oldu. Bir süre sonra havan toplarına yaklaşan kişiler zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. 

Hesekê’nin Eziziyê Mahallesi’ne saldıran, ancak YPG/YPJ ve asayiş güçleri tarafından püskürtülen IŞİD’liler, kentin kuzeyinde YPG kontrolündeki mahallelerine havan toplarıyla saldırı düzenledi. Saldırıda Salihiyê ve Muftî Mahalleleri hedef alındı. Mahallede yaşayanlar, havan toplarının isabet ettiği alanda zeytinyağı benzeri sıvı bir madde oluştuğunu, bu maddenin insanların tahammül edemediği çok kötü bir koku yaydığını, saatler sonra top mermilerinin değdiği yerleri kontrol etmeye giden yurttaşların da zehirlenerek hastaneye kaldırıldığını belirtti. Zehirlenen yurttaşların derisinde yanma, kızarıklık ve kabarcıklar oluştuğunu belirten mahallelilerden Mistefa Elî, “Eve top mermisi isabet edince avluya kaçtık. Bir anda çok berbat bir koku yayılmaya başladı. Koku o kadar ağırdı ki tahammül edemedim. Nefesim kesildi ve solunum güçlüğü çekmeye başladım. Oradan uzaklaştım. Mahallede başka yerlere değen toplar da aynı kokuyu yaymış” dedi. 

Muftî Mahallesi’nden Taha Hiso da, “Mahallede bir kadın havan parçasını eliyle kaldırmış. Daha sonra elinde yanma ve kaşıntı oluşmuş. Kadın doktora götürüldü. Doktor zehirli bir maddenin ciltte hassasiyet yarattığını söylemiş” dedi. 
Salihiyê Mahallesi’nde yaşayan Salih Çarolçek ise bir havan topunun evinin yakınlarına isabet ettiğini belirterek “Havan topu patlayınca o kötü koku hemen yayıldı. Kokudan dolayı sersemlemeye başlayınca yüzümü yıkadım. Aradan 24 saat geçti ama halen başımda çok şiddetli bir ağrı var, bazen başım dönüyor” dedi. (Hasekê/ANHA)

www.evrensel.net