Sivas katliamı Bolu’da da lanetlendi!

Sivas katliamı Bolu’da da lanetlendi!

Bolu’da bankalar önünde bir araya gelen Bolu Emek ve Demokrasi Platformu Üyeleri yaptığı basın açıklaması ile Sivas Katliamını lanetledi. Platform üyeleri adına açıklamayı Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz yaptı.

Korkmaz açıklamasında “Sivas katliamı, 22 yıldır hepimizin yüreğinde kanayan bir yaraya dönüşmüştür.  Katliamı gerçekleştiren katillerin avukatlarından bazılarının sonraki yıllarda AKP`den milletvekili seçilmesi, hatta bakan yapılması, katliam davasının AKP döneminde "zamanaşımı"na uğratılarak katillerin cezasız kalması tesadüf değildir” dedi.

‘KATLİAMA ÇANAK TUTULMUŞTUR’

“Türkiye`de, 12 Eylül hukuku ve kültürünün ana unsurlarından biri olan ve topluma dayatılan Türk-İslam sentezi anlayış sonucunda ırkçılık ve gericiliğin gelişmesine zemin hazırlanmış ve Sivas katliamı bu zeminde gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle Sivas katliamının hedefi resmi kimliğin dışında kalanlar, yıllarca ezilen, sömürülen ve yok sayılanlar olmuştur. Saldırganların engellenmeyerek katliama çanak tutulması, ardından da olayın üstünün örtülmesi ve sadece birkaç kişinin cezalandırılması geçmişte yaşanan benzer katliamların ortak özelliği olarak dikkat çekmektedir. 

‘İNSANLIK TARİHİNDE BÜYÜK BİR UTANÇ’
 

Sivas katliamı, Türkiye`de yaşayan çeşitli inanç ve mezheplerden halklarımızın umudu ve aydınlık geleceği olan aydın, yazar ve sanatçıların da içinde olduğu 35 insanın ırkçı-gerici güçler tarafından katledilmesiyle insanlık tarihine büyük bir utanç olarak geçmiştir. Sivas katliamı, tıpkı 1 Mayıs 77 katliamı, Malatya, Maraş, Çorum katliamları gibi bilinçli bir şekilde karanlıkta bırakılarak unutturulmak istenmiş,önceki katliamlar gibi, bu katliamın arkasındaki karanlık güçler de bilinçli olarak açığa çıkarılmamıştır.Bu yüzden Gazi Mahallesinde,Roboski’de,Gezi Direnişinde ve 5 haziranda Diyarbakır da yeni  katliamlar gerçekleştirilmiştir.  

‘DÜN KATİLLERİ SAVUNANLAR BUGÜN IŞİD’İ GÖRMEZDEN GELİYOR’

Dün Sivas`ta katliam yapan canileri savunup kaçmalarına göz yumanlar, katillerin avukatlarını milletvekili, bakan yapanlar, bugün Ortadoğu`yu kan gölüne çeviren katil IŞİD çetelerine kol kanat gererek gerçek kimliklerini ortaya koymuşlardır. Dün Sivas`ta canlarımızı diri diri yakanları koruyanlar, bugün katil IŞİD sürülerinin acımasız katliamlarını görmezden gelmeyi sürdürmektedir. 

Türkiye`de geçmişte halkları birbirine karşı kışkırtarak kitlesel katliamlara ve cinayetlere zemin hazırlayanlar, bugün ısrarla ayrımcı, tekçi, ırkçı ve gerici politikalarını sürdürerek halkların kardeşliğini, barış içinde bir arada yaşama iradesini engellemek için ellerinden geleni yapmaktadır. 
Toplumsal barışı tehdit eden saldırı ve katliamlar, Anadolu`nun farklı kimlik, inanç ve kültürlerinin barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama isteğini asla kıramamıştır. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır. 

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri olarak Sivas katliamında hayatını kaybeden canlarımızı saygıyla anıyor, katliamı yapanların ve katilleri koruyanların er ya da geç hesap vermesi için mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından Eğitim Sen Şubesi’nde belgesel gösterimi yapıldı. (Bolu/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER BoluSivas Katliamı