Tarım arazisinin imara açılmasına izin yok

Tarım arazisinin imara açılmasına izin yok

Adana’da Toprak Koruma Kurulu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yapılacak mezbaha yeri olarak belirlenen ve kamulaştırma çalışması başlatılan 650 dönümlük alanın tarım arazisi olduğu gerekçesiyle, korunmasına karar verdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Encümeni, geçen yıl 23 Temmuz’da Sarıçam ilçesi Çakaldere Mevkiindeki 650 dönümlük alanı kamulaştırma kararı vererek, bunu arazi sahiplerine tebliğ etti. Bu alana mezbaha yapılması için çalışma başlatıldı. Ancak 30 Haziran’da toplanan Toprak Koruma Kurulu, mezbahanın kurulmak istendiği alanın 1. sınıf tarım arazisi olduğu gerekçisiyle olduğu gibi korunmasına karar verdi. Bölgenin imara kapalı olduğu hatırlatıldı.

ZMO: KARAR KORUMAYA YÖNELİKTİR

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Toprak Koruma Kurulunun aldığı kararın tarım topraklarını korumaya yönelik olduğunu belirtti. Karademir şöyle konuştu: “Çakaldere mevkiinde yapılması planlanan mezbaha için tahsis edilmesi istenilen ve kamulaştırılması başlatılan 650 dönümlük tarım toprağının tarım dışı kullanım istemi Toprak Koruma Kurulu tarafından reddedilmiştir. Bu karar, tarım topraklarının korunması açışından önemli bir karardır. 2015 yılı itibariyle tarım dışı arazi kullanımı ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. TUİK verilerine göre, 2002’de 26.5 milyon hektar olan toplam tarım arazimiz, 2012’de 2.8 milyon hektar azalarak 23.7 milyon hektara inmiştir. Bir diğer ifadeyle, Türkiye’nin son 10 yılda toplam tarım arazilerinin yüzde 10’u üretim dışı kalmıştır.” (Adana/DHA)

www.evrensel.net