BBC, 1000'den fazla çalışanını işten çıkaracak

BBC, 1000'den fazla çalışanını işten çıkaracak

BBC yönetimi, 1000'den fazla kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Kararı bugün çalışanlara duyuran BBC Genel Müdürü Tony Hall, bu karara gerekçe olarak kurumun ruhsat gelirinin 150 milyon sterlin (234 milyon dolar) azalmasını gösterdi.

BBC'de yer alan habere göre, işten çıkarmalar sonrası yılda yaklaşık 50 milyon sterlin tasarruf edeceklerini belirten Hall, kesintilerin süreceğini söyledi. Hall ayrıca zorlu mali koşullar nedeniyle BBC'nin önünde "zor tercihlerin" olduğunu vurguladı.

BBC, İngiltere'de TV sahibi hane halkından tahsil edilen ruhsat ödemeleriyle finanse ediliyor. Ancak İngiltere'de son yıllarda evde canlı televizyon yayını seyretmediklerini söyleyerek ruhsat ücreti ödemeyenlerin sayısında artış var. İngiltere'de ruhsat ücreti halen yılda 145 buçuk sterlin (Yaklaşık 614 TL). Daha önce hükümet ile BBC arasında varılan anlaşma ile bu ücret dondurulmuştu.

BBC'de işten çıkarmaların önemli bir bölümü profesyonel alanlarda ve destek birimlerinde olacak. Alınan karar kapsamında bazı bölümler birleştirilecek, yönetici ve yönetim birimi sayısı azaltılacak; hukuk, pazarlama ve finans gibi alanlarda profesyonel alanlarda iş prosedürü basitleştirilecek.

2014 yılı Temmuz ayında yayımlanan bir rapora göre BBC'de toplam 16 bin 672 kişi çalışıyor. BBC geçen yıl Temmuz ayında yeniden yapılanma planı kapsamında haber dairesinden 415 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.Kurum Kasım 2011'de de 2 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamış, bu sayı daha sonra 600'ün altına indirilmişti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER BBCTony Hall