Karadeniz’i yok edecek Yeşil Yol projesine tepki: Gittiğiniz yol yol değil

Karadeniz’i yok edecek Yeşil Yol projesine tepki: Gittiğiniz yol yol değil

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Kaçkar Dağlarının eteklerinde bulunan Yukarı Kavrun’daki Samistal Yaylası’nda kadınlar ve gençler Yeşil Yol projesine karşı yürüdüler. (Fotoğraflar: Uğur Biryol)

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol projesine karşı yöre insanları yine eylemdeydi.
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Kaçkar Dağlarının eteklerinde bulunan Yukarı Kavrun’daki Samistal Yaylası’nda kadınlar ve gençler biraraya geldi. Fırtına İnisiyatifi'nin çağrısıyla gerçekleşen eylemde, vatandaşlar, yolun başlangıcı olarak seçilen bölgede horon çekti. Bu sırada kadınlar “Burası bize kadimden kalan topraklardır, yol geçmesini istemiyoruz” diyerek projeye tepki gösterdi.
Geçtiğimiz günlerde Rize Valisinin muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıda, 5 muhtar projeye onay verdiğini açıklamıştı. Vatandaşlar da bu muhtarları telefonla arayarak, halkın istemediği projeye onay vermemelerini talep etti. Muhtarlardan bazıları, bu talebe olumlu cevap verirken, bazıları da “Biz devlete karşı gelmeyiz, ne diyorsa onu yaparız” diye cevap verdi.  
Vatandaşlar, iş makinelerinin yol yapma çalışmalarına başlama ihtimaline karşı gözlerinin kulaklarının bölgede olacağını duyurdu. (Rize/EVRENSEL)

www.evrensel.net