Cezaevlerine IŞİD ayarı

Cezaevlerine IŞİD ayarı

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Yasalarda değişiklik yaparak IŞİD saflarına katılanlara ve maddi destekte bulunanlara hapis cezası vermeye hazırlanan İsveç’i, cihatçıların hapishanelerde daha da radikalleşmeleri riski kaygılandırıyor. Adalet Bakanlığı ve Cezaevleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, cezaevine konulacak IŞİD üyelerinin daha da radikalleşmelerini engellemek amacıyla “alınması gereken önlemleri” belirlemeye çalışıyor.

Bu kaygı, şubat ayında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bir kültür evi ve sinagoga saldırarak 2 kişinin ölümüne neden olan şahsın eylemi gerçekleştirmeden önce cezaevinde yattığının anlaşılmasından sonra arttı. Danimarka Güvenlik Polisi (PET) ve Cezaevi Genel Müdürlüğü yetkililerinin, eylemi gerçekleştiren 22 yaşındaki gencin, cezaevinde daha da radikalleştiğine dair açıklamaları, İsveç’te cezaevi yetkililerini harekete geçirdi.

Cezaevleri Genel Güvenlik Şefi Per Westerberg, bazı cezaevinde radikalleşme eğilimi gösterdiği belirlenen grupların, cezaevi çalışanlarının ve toplumun güvenliği için dağıtıldığını açıkladı. Bundan bir kaç gün önce de İsveç Hükümeti, cezaevlerinde yatan şiddet kullanma eğilimindeki aşırıların belirlenmesi ve bunların radikalleşmelerini önleyecek metot ve yöntemlerin belirlenmesi için Cezaevleri Genel Müdürlüğüne talimat verdi. 

Adalet Bakanı Morgan Johansson, günlük yayımlanan Svenska Dagbladet gazetesine bu talimatı IŞİD saflarına katılanlara hapis cezası verilmesini öngören yeni yasa tasarısının yasallaşmasından sonra, cezaevinde ortaya çıkacak sorun ve gelişmeleri göz önüne alarak verdiklerini söyledi.

Tasarının yasallaşması halinde IŞİD saflarına katılan ve maddi destek veren cihatçıların cezaevlerine girebileceklerini söyleyen Johansson, cezaevi yetkililerinin şimdiden hazırlık yapmaları ve  bunları rehabilite amacıyla uygulayacakları yöntemleri belirlemeleri gerektiğini söyledi. Rehabilatasyonun gerçekleşebilmesi için bilgi edinilmesi ve hazırlık yapılmasının zorunlu olduğuna vurgu yaptı. Siyasi uzmanlar da, Irak ve Suriye’de IŞİD saflarına katılanlara hapis cezası verilmesini öngören tasarının yasallaşması durumunda cezaevlerine konulacak IŞİD üye ve destekçilerinin daha da radikalleşmeleri riski bulunduğu uyarısında bulunmuş ve gençlerin aşırı İslamcı grupların saflarına katılmalarını önleyici tedbirlere ağırlık verilmesini istemişti.

www.evrensel.net