Mahkemeden W'yi V'ye çeviren karar!

Mahkemeden W'yi V'ye çeviren karar!

Tekman'da yeni doğan çocuğuna İsmail Welat adını veren aileye, 7 ay sonra "w" harfinin Türkçe alfabede olmadığı gerekçesiyle açılan davada isimdeki "w" harfinin çıkarılarak yerine "v" harfinin konulmasına karar verildi. 

AKP hükümeti her ne kadar "Kürtçe üzerindeki yasaklar bizim dönemimizde kalktı" propagandasını yapsa da Kürtçe üzerindeki yasaklar halen devam ediyor. Kürtçeye açık açık düşmanlığı tüm kurumlarında gösteren devletin yasaklarından biri de Erzurum'da yaşandı. Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Külli köyünde ikamet eden Mehmet Sever, 8 Aralık 2014'te doğan çocuğuna faili meçhul cinayete kurban giden dedesinin adı olan İsmail Welat'ı vererek merkez Yakutiye İlçe Nüfus Müdürlüğü'nden nüfus cüzdanı çıkarttı. Nüfus Müdürlüğü'nün kabul ettiği isme 7 ay sonra Erzurum Cumhuriyet Savcılığı tarafından "w" harfinin Türkçe alfabede olmadığı gerekçesiyle aile ve ilgili Nüfus Müdürlüğü hakkında dava açıldı. Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında "w" harfinin isimden çıkarılmasına ve onun yerine "v" harfinin konulmasına karar verildi. Sever, ailesi karara itiraz edeceklerini belirtirken, sanık olarak duruşmaya katılan Yakutiye İlçe Nüfus Müdürlüğü Temsilcisi Nesrin Yazıcı ise ismi yanlışlıkla yazdığını savundu. 

'TÜRKİYE VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKARIZ'

Duruma ilişkin konuşan İsmail Welat Sever'in babası Mehmet Sever büyük bir haksızlığın yapıldığına dikkat çekerek, mücadelelerini hukuki alanda sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti. Kararın geri alınmaması halinde Türkiye vatandaşlığından çıkacaklarını söyleyen Sever, "Bu karara itiraz edeceğiz. Eğer yine de aynı kararın çıkartılmasında ısrar ederlerse, vatandaşlık için farklı ülkelerin konsolosluklarına başvuracağız" dedi. 

'KÜRTÇE ÜZERİNDEKİ YASAKLAR HALEN DEVAM EDİYOR'

"Kürtçe üzerindeki yasaklar halen devam ediyor" diyen Sever, her yerde "w" harfinin kullanıldığını; ancak sadece Kürtlere yasak olduğuna vurgu yaptı. Sever, "Her yerde, her esnaf istediği gibi malları üzerinde tabelaları üzerinde 'w' harfini kullanabiliyor. Ama bu yasak sadece biz Kürtlere var. Bunun kabul edilecek hiçbir tarafı yoktur. AKP hükümeti durduğu her yerde 'Artık Kürtçe serbest' diyor. Ama yasaklar halen devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Yasaklar yok' diyor ama yasakları halen devam ediyor. Bu tür uygulamaların bir an önce son bulması gerekir" diye konuştu. (DİHA)

www.evrensel.net