İzmir'in Çernobil'inde tüm sanıklar beraat etti

İzmir'in Çernobil'inde tüm sanıklar beraat etti

İzmir'in Gaziemir ilçesinde, kurşun üreten fabrikanın faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıkları fabrikanın bahçesine gömdükleri iddiasıyla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan fabrikanın sahibi ve yöneticisi 6 sanık beraat etti.

NE OLMUŞTU?
Bölgedeki eski kurşun fabrikasının faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddialarına ilişkin 2008 yılında İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada fabrika sahibi Hasan Y, 4 yıl 2 ay hapis ve 100 gün adli para cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 4. Ceza Dairesi ise kararı bozarak, davanın İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde Fabrika Müdürü Yıldırım Mustafa I’nın yargılandığı davayla birleştirilmesini istemişti.

Av. Arif Ali Cangı, radyoaktif atık barındıran fabrikanın altı yöneticisi hakkında, çevreyi kasten kirletmek suçunu işledikleri iddiasıyla savcılığa şikayet dilekçesi verdi. İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önceki iki dava dosyası ile Av. Cangı’nın suç duyurusu üzerine açılan üçüncü davayı da birleştirmiş ve üç dosyanın birleştirildiği davanın son duruşmasında savcılık, bütün sanıklar için beraat talep etmişti. (İZMİR)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Temmuz 2015 16:53
www.evrensel.net