01 Temmuz 2015 12:34

Tabip Odası, 'başı açık' diye hastayı tedavi etmeyen doktoru yargılayacak

İstanbul’da Eyüp Devlet Hastanesinin nöroloji servisinden aldığı randevusuna giden Zübeyde Balcı, başı açık olduğu nedeniyle Doktor Necibe Nur Keleş tarafından muayene edilmedi. Tedavi olamayan aileler Eyüp Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Sağlık Bakanlığına şikayette bulundu. İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez, doktoru Onur Kurulunda yargılayacaklarını söyledi.

Paylaş

Tolga Alp TURGUT
İstanbul

İstanbul’da Eyüp Devlet Hastanesinin nöroloji servisinden aldığı randevusuna giden Zübeyde Balcı, başı açık olduğu nedeniyle Doktor Necibe Nur Keleş tarafından muayene edilmedi. Tedavi olamayan aileler Eyüp Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Sağlık Bakanlığına şikayette bulundu. İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez, doktoru Onur Kurulunda yargılayacaklarını söyledi.

‘KAPANIN BEN DOKTORUM!’

Boyun kemiklerinde düzleşme olan ve 10 gündür şiddetli baş ağrıları olan Zübeyde Balcı, nöroloji randevusuna gitmeden önceki akşam 3 tane ağrı kesici iğne yaptırdı. Şikayetlerini ve ağrılarının geçmediğini Doktor Necibe Nur Keleş’e anlatan Balcı tedavi olmayı beklerken, “Bakın Allah’ın İslamiyeti’ni yaşamanız gerekiyor, Kur’an-ı Kerim’de yazanları yapmalısınız. Sizin bunlardan haberiniz yok. Siz böyle kolunuz bacağınız çıplak dışarıda gezerken herkes size bakıyor. Nazar oluyorsunuz. Evinizde durun dışarı çıkmayın. Bu vaziyette gezdiğiniz için böyle oluyorsunuz. Namaz kılmadığınız için bu ağrılarınız var” şeklinde dini nasihatlerle karşılaştı. Şaşkınlık içinde “Siz doktor musunuz? Ben buraya muayene olmaya geldim” diyen Balcı, doktordan “Vaziyetinize bir bakın. Boyalı cilalı geziyorsunuz. Sizin içinize vesvese kaçmış. Allah belanızı veriyor. Kapanın geçer” yanıtını aldığını anlattı.

Doktor Necibe Nur Keleş’e sarf ettiği sözler için kendisini şikayet edeceğini aktaran Balcı, üç kere doktorun “Çık çık Allah selametlik versin” sözleri üzerine odayı terk ettiğini söyledi.

‘BAKANLIK AÇIKLAMA YAPMALI’

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, konuyla ilgili kendilerine başvuru yapıldığını ve Doktor Necibe Nur Keleş’in, Tabip Odası Onur Kurulunda yargılanması için işlem başlattıklarını söyledi. “Bir hekim ettiği yemin nedeniyle herhangi bir hastayı hiçbir gerekçe göstermeden iyileştirmeye çalışmalıdır. Bu en temel kuraldır” diyen Erez, “Tıp dışı bir yöntem önererek, ‘Namaz kılın geçer’ demek bir hekimin görevi değildir” dedi. Doktor Necibe Nur Keleş’in kişisel veya psikiyatrik sorunları olabileceğini göz önünde bulunduran Erez, “Eğer bunlar yoksa durum çok daha vahim. Sağlık Bakanlığı hem mağdur olan hasta ve yakınlarına hem de kamuoyuna konuyla ilgili açıklama yapmalı” şeklinde konuştu.

NECİBE NUR KELEŞ’İN İLKİ DEĞİL

Doktor Necibe Nur Keleş’in hastalara karşı ‘dindar ve kindar’ tavrı ilk kez yaşanmıyor. Eyüp Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde çalışan Hemşire Sabahat İbin, yoğun bakım ünitesine bağlı H.A. isimli bir hastaya alkol tedavisi gördüğü için Doktor Keleş’in nöroloji konsültasyonu yapmadığını anlattı. Doktor Keleş’in H.A’ya “Siz nasıl alkol alırsınız? Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz? Öldükten sonraki cehennem azabını yaşayacaksınız. Sizin burada değil dışarıda olmanız, evlenmiş çoluk çocuk sahibi olmanız gerekirken neden alkol alıyorsunuz? Bunun ne kadar günah olduğunu bilmiyor musunuz? Allah’a sizi affetmesi için dua edin” diyerek çıkıp gittiğini anlatan Hemşire İbin, “Hastanın kimsesi yoktu. 45 gün hastanemizin yoğun bakımında yattı. Doktor Keleş o gün konsültasyon notunu dahi düşmedi. Biz hemşire arkadaşlarla şok olduk, donduk kaldık” dedi.

‘GÖREVDEN ALINMALI’

Doktor Necibe Nur Keleş’in daha önce de benzer vakalara sebep olduğuna dikkat çeken SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, “Hastalar lanet olsun deyip tedavi olmaya gidiyor. Şikayetler ise form doldurmaktan öteye gitmiyor. Bu kişinin kamu otoritesi tarafından doktorluk yapmasına izin verildiğini görüyoruz. Bence kendisi görevden alınmalı” dedi.

GÖREVİ DİNİ BİLGİLER VERMEKMİŞ

Doktor Necibe Nur Keleş Uğur Can Yama isimli hastayı da 15 yaşında olduğu, abdestini bozacağı ve muayene ederse nikahına düşeceğini söyleyerek muayene etmedi. Toplumsalses’e konuşan Uğur Can’ın annesi Sultan Yama, odaya girdiklerinde doktorun ramazan ayıyla ilgili şeylerden bahsettiğini söyledi. Doktora dini bilgiler vermesini değil görevini yapmasını istediğini dile getiren anne Yama, “‘Bu dini bilgileri söylemek benim görevim. Bunları söylemem lazım” cevabını aldı.

ÖNCEKİ HABER

Kobanê'de yaralanan tıp öğrencisi Yakar'a 15 yıl ceza isteniyor

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa