ABD: Suriye'de tampon bölgeye gerek yok

ABD: Suriye'de tampon bölgeye gerek yok

ABD yönetiminden, Türkiye'nin Suriye'de bir tampon bölge ya da güvenli bölge oluşturmayı düşündüğü haberlerine dair yapılan açıklamada 'Şu anda ABD ordusu ya da koalisyon perspektifinden buna gerek yok' denildi.

ABD yönetiminden, Türkiye'nin Suriye'de bir tampon bölge ya da güvenli bölge oluşturmayı düşündüğü haberlerine dair yapılan açıklamada "Şu anda ABD ordusu ya da koalisyon perspektifinden buna gerek yok" denildi.

Hürriyet'in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, gazetelerde çıkan Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunacağı yönündeki haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Türk liderlerin uçuşa yasak bölge de içerecek veya içermeyecek bir tampon bölgeye olan ilgileri aylardır net biçimde ortaya koydukları bir şey. Niyetleri ya da planları konusunda da sizi onlarla konuşmaya yönlendiririm. Bunun için hazırlanan hiçbir plandan haberdar değiliz” dedi.

Kirby, konunun geçen hafta Dışişleri Bakanı John Kerry’nin mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon konuşmasında gündeme gelip gelmediği konusunda “Birçok konuda konuştular. Türkiye’nin bu konuya ilgisi yeni değil. Ve konuşmalarda her zaman gündeme gelen bir şey” dedi.

Dışişleri Sözcüsü, Suriye’de bir tampon bölge için ABD’nin pozisyonuna ilişkin ise “Pentagon adına konuşmuyorum ama bunu net biçimde söylediler. Şu anda ABD ordusu ya da koalisyon perspektifinden buna gerek yok ve böyle bir şeyin uygulanmaya çalışılmasında zorluklar var” dedi.

Kirby, ancak Türkiye’nin bu konuda bir karar vermediğini de ekleyerek, “Henüz (Türklerin) vermedikleri bir kararın ötesine geçmek istemiyorum ve devam eden görüşmelerle ilgili de detay vermeyeceğim” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Temmuz 2015 15:38
www.evrensel.net