Êzidîleri kim Edirne’ye getirdi?

Êzidîleri kim Edirne’ye getirdi?

Êzidî Milletvekili Ali Atalan, Diyarbakır’dan Edirne’deki Kapılukule Sınır Kapısın’a kadar göç etmek kalan Êzidîler’i Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya sordu.

Êzidî Milletvekili Ali Atalan, Diyarbakır’dan Edirne’deki Kapılukule Sınır Kapısın’a kadar göç etmek kalan Êzidîler’i Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya sordu. Atalan, “Hiçbir ekonomik gelir kaynağı olmayan Êzîdîlere Edirne’ye gidiş için sağlanan araç organizasyonunun ekonomik kaynağı kim ya da kimler tarafından sağlandı?” diye sordu.

HDP Batman Milletvekili Ali Atalan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması için Meclise soru önergesi verdi. Atalan, IŞİD vahşetinden kaçarak, Türkiye gelen Êzidîlere devletin ‘geçici sığınmacı’ statüsü bile verilmediğini dikkat çekti. Êzidîlerin kaldığı kamplarda yaygınlaştırılmak istenen ve Êzidîlerin mağdur olacağına dair ortaya atılan söylentilerin Diyarbakır’daki Êzidîleri kaygılandırdığını söyleyen Atalan, Başbakan Davutoğlu'ya sorular sordu. Atalan şu soruları sordu: “Êzîdîlere özellikle Bulgaristan sınır kapısının açılabileceği bilgisinin kim ya da kimler tarafından verildiğine ilişkin bir araştırmaya da soruşturma başlattınız mı? Başlatmayı düşünüyor musunuz?
Hiçbir ekonomik gelir kaynağı olmayan Êzîdîlere Edirne’ye gidiş için sağlanan araç organizasyonunun ekonomik kaynağı kim ya da kimler tarafından sağlandı?
Êzîdîlerin Bulgaristan sınır kapısına gitmek için hazırlık yaptığını bilen Diyarbakır, Şırnak, Siirt ve Batman valilikleri neden bu insanlara böyle bir durumun mümkün olamayacağı bilgisini vermedi?
Diyarbakır valiliğini ziyaret eden Êzîdî heyetine valilikçe; 'gidebilirsiniz' biçiminde bir cevap verildiğine ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Diyarbakır valiliğinin bu tutumuna ilişkin bir soruşturmanız olacak mıdır?
DBP’li Belediyelerin kurduğu kamplarda, DBP’li belediyelerin sunduğu imkânlarla yaşayan Êzîdîlerin bu kamplardan devletçe çıkarılarak yeniden göç yollarına sürülmek istendiğine ilişkin Êzîdîlerde tedirginliğe yol açan yaygın kanaatler bulunmaktadır. Hükümetinizin belediye kamplarını boşaltmak gibi bir planı bulunmakta mıdır?
Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelmek zorunda kalan diğer halklar gibi Êzîdîlerin de karşı karşıya bulundukları tehlikelerden birisi de, Avrupa’ya götürme vaadiyle insan tacirliği yapan şebekelerin tuzağına düşme ihtimalidir. Söz konusu insan taciri şebekelere yönelik hükümetinizin almış olduğu tedbirler var mıdır? Bu tedbirler nelerdir?
Irak ve Suriye’den savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen sığınmacılara ilişkin Hükümetinizce yapılan çeşitli uygulama ve düzenlemeler noktasında Êzîdîlerin birçok konuda hizmet kapsamı dışında tutulmasının sebebi nedir?” (İstanbulEVRENSEL)


VALİNİN İŞİ Mİ?

IŞİD zulmünden kaçarak Türkiye’ye gelen Êzidîler, insan tacirleri eliyle Avrupa’ya götürülme vaadiyle göçe zorlanırken Êzidi yurttaşların kaldığı kampın yetkilileri önemli bir iddiayı gündeme getirdi. DİHA’ya konuşan Diyarbakır’da bulunan Şengal Kampı Koordinasyon Üyesi Bışar İçli,  IŞİD’in kamplara saldıracağı söylentileri nedeniyle Avrupa’ya gitmek için yola çıkan Êzidîlere, Diyarbakır Valisinin de Edirne’ye gidiş konusunda kolaylık sağlama sözü verdiğini iddia etti.

Bölge illerinde DBP’li belediyelerin ve kitle örgütlerinin öncülüğünde kamplara yerleştirilen Êzidi yurttaşlar, 4 gün önce, Avrupa’ya gitmek için  Edirne sınır kapısına geldi. Sınır kapısından geçemeyen binlerce Êzidi, yeniden kamplara dönmeye başladı.

Diyarbakır’da bulunan  kamptan 950 civarında Êzidî yurttaş ayrılırken, bunlardan şimdiye kadar 250’si kampa geri döndü. Geri kalanların ise, Edirne ve İstanbul’dan dönüş yolunda olduğu belirtilirken, Diyarbakır dışında Batman, Irak, Siirt, Nusaybin, Şırnak kamplarından da toplam 2 bin 500 kişinin dönüş yolunda öğrenildi.

‘OYUNA GETİRİLDİLER’

Kampta yaşananlara ilişkin bilgi veren Şengal Kampı Koordinasyon Üyesi Bışar İçli,  kampta 3 ay önce söylentiler yayıldığını beraberinde kampta kimi huzursuzluklar yaşandığını belirtti. DBP, HDP, belediye yetkilileri ve  STK’lerle  birlikte kampta bulunan  Êzidîlerle defalarca gitmemeleri yönünde görüşmeler yaptıklarını söyleyen İçli,  ancak tüm girişimlere rağmen bunun önüne geçemediklerini ifade etti. İçli, valinin  Êzidîlere “Edirne’ye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadan gidebilirsiniz”, Diyarbakır TRT Jandarma Karakolundan gelen askerlerin ise, “Gittiğinizde bize haber edin, otobüslerle kamptan ayrılmayın ama otogardan gidebilirsiniz” dediğini ileri sürdü. Êzidî halkı gidince karakoldan gelen askerlerin formalite icabı sadece giriş kapılarını tuttuğunu ileri süren İçli, “Ama yan taraftan gidişlere bir şey demediler. Valinin ve karakolun desteği olmadan bu Êzidî halkının kendi başına gidemeyeceği açıktır” dedi. Êzidîlerin Avrupa’dan gelen tacirlerin de oyununa geldiğini belirten İçli, “2 bin avro gibi paralar konuşuluyor. Buradaki hiçbir kimsede bu kadar para yok. Bu paraların bu tezgahı kuranlar tarafından sağlandığını düşünüyoruz” dedi. Kamp sakinlerinden Êriş Meydan da, “Êzidîleri kirli oyunlarla Bulgaristan sınırına yöneltip, sözde Avrupa’ya gideceklerini söyleyenler arasında Türkiye’nin de parmağı var. Türkiye’nin de içinde bulunduğu şebeke üzerimizden kirli siyaset oynadı” dedi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER EzidilerAli Atalan