Obama: İran'la müzakereler güvene dayanmıyor

Obama: İran'la müzakereler güvene dayanmıyor

ABD Başkanı Barack Obama, P5+1 ülkeleri ile İran arasında sürdürülen nükleer müzakerelerin amacının güvene dayanmadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) Brezilya’da yürüttüğü dinleme faaliyetleri yüzünden Eylül 2013’teki ABD ziyaretini iptal eden Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’ı bugün Beyaz Saray’da ağırladı.

ABD ile İran arasında önemli anlaşmazlıkların olduğunu ve bunların bir gecede normalleşemeyeceğini kaydeden Obama, müzakerelerin amacını “İran’ın nükleer silah edinmesine giden yolları kesecek doğrulanabilir bir mekanizma kurmak” şeklinde nitelendirdi.

Dışişleri Bakanı John Kerry ve Enerji Bakanı Ernest Moniz’in Viyana’da devam eden müzakerelerde yer aldığını hatırlatan Obama, “Umudum anlaşmaya varmalarıdır” dedi.

Kendilerine verdiği talimatın çok net olduğunu belirten Obama, “Eğer etkili bir şekilde uygulanırsa ve uygun bir şekilde yazılırsa, Lozan’da oluşturulan çerçeve anlaşması benim istediğim amaca ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

İran tarafında Lozan’daki bazı şartlara sadık kalınması ile ilgili çok sayıda görüş olduğunu kaydeden Obama, “Eğer yapamazlarsa bu problem olacak. Çünkü en başında söyledim; eğer kötü bir anlaşma olursa müzakerelerden ayrılırız” açıklamasını yaptı.

YUNANİSTAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

Obama, Yunanistan’daki ekonomik krizin kaygı verici olduğunu, ancak aşırı reaksiyon gösterilmemesi gerektiğini kaydetti. Krizin ABD’de ‘büyük bir şok’a neden olacağına inanmadığını ifade etti.

Yunanistan’daki krizi yıl boyunca yakından takip ettiklerini dile getiren Obama, “Eğer Avrupa, büyümesi gerektiği şekilde büyümüyorsa bu bizi de etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

BREZİLYA İLE İLİŞKİLER

Başkan olarak Latin Amerika ile yeni bir angajman dönemi başlattığını kaydeden Obama, ABD ile Latin Amerika ilişkilerinin her zamankinden daha iyi olduğunu vurguladı. Birlikte neyi başarabileceklerin adına geleceğe odaklandıklarını kaydeden Obama, “Bölge ile angajmanımızın esası Brezilya ile güçlü ortaklık” şeklinde konuştu.

İki ülke ilişkilerini değerlendiren Obama, ekonomi, eğitim, demokrasi, çevre ve dış politika alanında iki ülkenin ortaklaşa yürüttüğü başlıklara değindi.

ROUSSEF’İN İPTAL ETTİĞİ ZİYARET

Rousseff, ABD ziyaretini iptal etmesinin ardından Obama’nın ve ABD hükümetinin dost ülkelere yönelik gözetleme faaliyeti yapılmayacağı yönünde açıklamalar yaptığını dile getirdi.

Obama’ya güvendiğini kaydeden Roussef, “Eğer Brezilya hakkında kamuya yansımamış bilgiye ihtiyacı varsa sadece telefon ile beni arayabileceğini söyledim” dedi. Roussef, bu konudaki durumun geçmişe göre çok değiştiğiniz sözlerine ekledi. (CİHAN)

www.evrensel.net