TSK uçakları, Medya Savunma Alanları'nı bombaladı

TSK uçakları, Medya Savunma Alanları'nı bombaladı

TSK'ye ait savaş uçakları, 2013 yılından sonra ilk kez Medya Savunma Alanları'na bombardımanda bulundu. Bombalamanın Oremar hattındaki Avaşin Alanını kapsadığı belirtiliyor.

TSK'ye ait savaş uçakları, 2013 yılından sonra ilk kez Medya Savunma Alanları'na bombardımanda bulundu. Bombalamanın Oremar hattındaki Avaşin Alanını kapsadığı belirtiliyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi, konu hakkında yaptığı açıklamada "En son dün yapılan MGK toplantısı ardından, 2013 yılı başından bu yana ilk kez bugün Türk ordusu tarafından savaş uçakları ile gerilla alanlarımıza dönük olarak kapsamlı bir bombardıman gerçekleştirilmiştir. Bugün sabah 09.10 ile 13.00 saatleri arasında Medya Savunma Alanları’na bağlı Avaşin bölgesinin, Şehit Rahime, Şehit Bager, Şehit Erdal, Şehit Gafur, Şehit Afad ve Şaxê Nêriya alanlarına yönelik olarak TC ordusuna bağlı çok sayıda savaş uçağı tarafından bir bombardıman gerçekleştirilmiştir. Sabah saat 06.00 itibarıyla Oramar (Dağlıca) Karakolu’ndan da aynı alanlara dönük yapılan tank, havan ve obüs atışlarıyla da desteklenen bu saldırılar sonucunda Şehit Gafur Tepesi ve Şaxê Nêriya alanlarında yangın çıkmış ve bu yangın halen devam etmektedir. Yapılan saldırı sonucunda şu ana kadar güçlerimizin herhangi bir kaybı söz konusu değildir" denildi.

"Belli ki Suriye eksenli yapıldığı belirtilen MGK toplantısının en önemli görüşme maddelerinden bir tanesi de Medya Savunma Alanları’na yapılacak olan saldırı planlaması olmuştur. Yapılan MGK toplantısı ardından basına servis edilen ve Cerablus’ta bulunan DAİŞ üyelerine karşı bir tedbir olarak hazırlandığı belirtilen savaş uçaklarının esas hedefinin, Kürdistan Özgürlük Gerillası olduğu bu saldırıyla açık bir şekilde ortaya çıkmıştır" denilen HPG açıklamasında, TSK'nin bugüne kadar ateşkes koşullarını sürekli ihlal ettiği belirtilerek son saldırıyla ateşkesin tek taraflı olarak tümden bitirildiği ifade edildi.

Açıklamada "Herhangi bir askeri faaliyet içerisinde bulunmayan güçlerimize yönelik yapılan bu saldırı, açık ki Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünü istemeyen bir zihniyetin ürünü olarak uygulanmıştır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Haziran 2015 18:40
www.evrensel.net
ETİKETLER TSKPKK