Kılıçdaroğlu: Hiçbir yolsuzluk dosyası kapatılmayacak

Kılıçdaroğlu: Hiçbir yolsuzluk dosyası kapatılmayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında yaptığı konuşmada " Hiçbir yolsuzluk dosyası asla kapatılmayacak. Eğer dosyalar kapatılıyorsa parlamento güven kaybeder. Ben açık ve net söyledim. Diğer partiler de ilkelerini bizim ortaya koyduğumuz gibi koysunlar Kabul etmiyorlarsa o ilkeleri de çıksın ortaya söylesinler” dedi

Yasama organını yürütme karşısındaki zaaftan kurtarmak gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bilgisi, birikimi ve demokrasiye inancıyla kimsenin tereddüt etmeyeceği bir ismi TBMM Başkanlığına aday gösterdik. Umuyoruz ve diliyoruz, bütün gariplikler ve haksızlıkları TBMM’nin itibarına gölge düşüren uygulamaları Deniz Baykal döneminde yaşamayız. Yeni yasama yılında hükümetin oluşmasında ciddi sorunlar olduğunu bilincindeyiz" dedi. 

'BEDEL ÖDÜYORUZ'

'Suriye konusunda en başından beri 'yanlış' yapıyorsunuz dedik' diyen Kılıçdaroğlu, "Bize BAAS’çı dediler. Şimdi iktidarda olanlar dahi hatalarını kabul eder noktaya geldi. 2 milyon Suriyeli var deniyor. Belki 3 belki de 5 milyon var. Kimse ne yaptıklarını bilmiyor. 2 milyon Suriyeli nasıl yaşayacak. Nasıl yaşayacak bu insanlar, neyse geçinecekler. Yeraltı dünyasının en önemli aktörleri olursa hiç şaşmayın Sayın Davutoğlu’na yine seslenmek isterim; Senin adına başkaları konuşmamalı, Suriye adına önce sen konuşmalısın. Sen konuşmalısın ki senin Başbakan olduğunu anlayalım Senin sesini kısıyorlar. Suriye’ye neden gireceğiz, hangi gerekçeyle gireceğiz? Akan kan yetmedi mi? Ramazan ayı orada kan akıyor. Dış politikada iki ana eksen vardır. Bir dış politika milli olmak zorundadır. Geçtiğimiz 13 yıl bunu bozdu. Bedel ödüyoruz. Bedeli ödeyen hükümet değil, bu ülkenin insanları" dedi. 

‘HİÇ KİMSEYİ YOK SAYMIYORUZ’

Yeni bir yol haritası çizmek zorunda olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Seçimler oldu, sonuçlandı. Hiçbir parti tek başına iktidar olamıyor. Bir koalisyon arayışı başladı Geçen 13 yılın faturası bize çok ağır oldu. Siz bilgi toplumunu yakalamak için kararlılığınız ortaya koyamıyorsanız ülkeyi nasıl yöneteceksiniz. Koalisyon konusunda seçimlerde izleyeceğimiz stratejimizi izleyeceğiz. Doğrudan vatandaşın sorununa kilitlenmek. Kısır siyasi tartışmalardan uzak durmak. Hiçbir vatandaşı ötekileştirmemek. Kendilerine bize geldiklerinde de söyleyeceğiz. Hiç kimseyi yok saymıyoruz. Bütün vatandaşlarımızın oylarını değerli kabul ediyoruz. Demokrasiye inanıyoruz. Kim kiminle koalisyon yapacak tartışmaları var. Bunları da bir kenara bıraktık, bunlar eski siyasi anlayıştır dedik

Elbette partiler bir araya gelecek. İlkelerden yola çıkalım dedik, kimin kiminle koalisyon yapacağı değil hangi ilkeler içinde koalisyon yapılacağıdır dedik. Bu çerçevede ilkelerimizi belirledik" dedi. 

‘ASGARİ MAAŞIN 1500 LİRA OLMASI OLMAZSA OLMASIMIZDIR’

Kılıçdaroğlu, "Kurulacak hükümetin demokrasiyi onarma hükümeti olacağını söylemek isterim. 14 temel ilke belirledik Vatandaşın can güvenliği, mal güvenliği, hukuk üstünlüğü, makul şüpheyle insanların hapse atıldığı bir düzeni kabul etmiyoruz. Yargının bağımsız olması... Şu anlayışa göre kurulan HSYK’yı kabul etmiyoruz. AKP’den 12 kişi, cemaatten iki kişi, ülkücülerden 2 kişi... Böyle saçma bir şey olur mu? Siyasi görüşüne göre bir yere geliyorsa yargıçlık görevini yapamaz. 12 Eylül darbe hukukundan Türkiye’nin arınması lazım. Darbe hukukunun karşısında duran tek parti CHP’dir. YÖK denilen bir belanın kalkması lazım. Lider suntasının kalkması lazım

Siyasi ahlak yasası. Siyasetçi cebine çalışmayacak, yakınlarına çalışmayacak, halk için çalışacak. Siyaset temiz, düzgün adamların işi olmalıdır. Refahın tabana yayılması. 21. yüzyılın Türkiyesi’nde 17 milyon yoksulluğu kabul etmiyoruz. Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Kıyametin kopmayacağı bir süreci yaşatmak zorundayız. Emekliye Ramazan’da ve bayramda 2 maaş ikrimiye olmazsa olmazımızdır. Asgari maaşın 1500 lira olması olmazsa olmazımızdır" diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANIN ÖRTÜLÜ ÖDENEK KULLANMA HAKKI YOKTUR’

Kılıçdaroğlu, "Defalarca söyledim yine söylüyorum. Bir cumhurbaşkanı az konuşur, öz konuşur sabah akşam konuşmaz Benim meşrutiyetimi tartıştırmam diyorsan o zaman anayasal çerçevede kalacaksın. Anayasayı çiğneyeceksin, taraf tutacaksın sonra bana saygı göstereceksiniz diyeceksin. Biz o tür bir davranışla asla saygı göstermeyiz. Cumhurbaşkanın örtülü ödenek kullanma hakkı yoktur

Cumhurbaşkanı Başbakan'dan ne gizli iş yapacak da örtülü ödene kullanacak?. Kabul etmiyoruz. Bu bir gece yarı önergesidir" dedi.

‘YASAKÇI BİR DEVLET ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUZ’

Dış politikaya değinen Kılıçdaroğlu, "Barış eksenli bir dış politika. Dünyada barış Türkiye’de barış. Dostluğu, kardeşliği savunuyoruz

Dış politikayı bu eksende oluşturuyoruz. 'Bizim yalnızlığımız değerli bir yalnızlıktır' dedi. Siz kendi kendinize değer veriyorsunuz, bunun bir önemi yoktur. Başka bir ülke size değer veriyor mu? Bütün Ortadoğu ile aramızı düzeltmek zorundayız. Bu ülkenin gençliği siyasetçilerden çok çekti, bedel dedi. Hala gençleri potansiyel suçlu olarak görüyorlar, kabul etmiyoruz. Gençler bizim geleceğimiz ve umudumuzdur. Anayasa başta olmak üzere önemli düzenlemeler getirmek zorundayız gençlerle ilgili. Meydanları yasaklayan anlayışı da kabul etmiyoruz. Gençler nerede enerjilerini atacaklar, nerede eğlenecekler. Gençlerin en temel özelliği dünyayı düşünmelidir. Yasakçı bir devlet anlayışını kabul etmiyoruz. İnterneti yasaklıyorsun, onu bunu yasaklıyorsun neden yasaklıyorsun? Hiç kimsenin inancı dolayısıyla suçlanmadığı bir Türkiye istiyoruz. Özgür medya istiyoruz. Gazeteci özgürce yazabilmeli. Tutuklu gazeteci istemiyoruz" dedi. 

‘GÜÇLÜ BİR MEDYA İSTİYORUZ’

Kılıçdaroğlu, "Siyasetçi de ondan ders almalı, onu dinlemeli. Medya özgür değilse o halk özgür değildir. Özgür medyayı savunuyoruz. Benim vergimle borazanlık yapan TRT'yi istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Güçlü bir medya istiyoruz, etik değerleri yüksek bir medya istiyoruz, ahlaklı medya istiyoruz. Hele hele havuz medyasının kaynağı kesilmelidir. Birilerini ayakta tutmak için devletin parası harcanmamalıdır" diye konuştu. 

‘ŞEFFAF BİR YÖNETİM İSTİYORUZ’

İş dünyasına seslenen Kılıçdaroğlu "Ne kadar zorda olduğunuzu biliyorum. Vergi denetimi sopa olarak devletin elinde olmamalıdır. Hükümeti eleştirdi diye işadamının ensesinde boza pişirilmemelidir. Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. Bizim vergi dairemizde kaydımız yok demeyin. Altına bez alırsınız vergi ödersiniz. Bir tek teneffüs ettiğiniz hava. Geri kalan her şey vergidir. Benim ödediğim vergileri nereye harcadın sen arkadaş? Bunu sormak gerekir Kesin hesap komisyonu kurulacak. Bütçe paralarının nerelere harcandığının hesabı verilecek. Başkanı ana muhalefetten olacak. Şeffaf bir yönetim istiyoruz. Özgürlükçü bir anayasa. 12 Eylül’ün tortularını temizleyen bir anayasa istiyoruz. 60 madde üzerinde büyük bir uzlaşma sağlandı. 

‘HİÇBİR YOLSUZLUK DOSYASI ASLA KAPATILMAYACAK’ 

Kılıçdaroğlu " Hiçbir yolsuzluk dosyası asla kapatılmayacak. Eğer dosyalar kapatılıyorsa parlamento güven kaybeder. Ben açık ve net söyledim. Diğer partiler de ilkelerini bizim ortaya koyduğumuz gibi koysunlar Kabul etmiyorlarsa o ilkeleri de çıksın ortaya söylesinler. Sen onu dedin bunu dedinden uzak, halkı ön planda tutan yeni bir anlayış getiriyoruz. Yurttaşlarımın da buna destek vermelerini rica ediyorum. CHP sorun olan değil, çözümlerin adresidir. Her soruna karşı çözüm üreten bir partidir CHP" dedi.(DHA)

www.evrensel.net