AFAD'dan Kobanê'de katliam yapan IŞİD üyesinin kampta kaldığı itirafı

AFAD'dan Kobanê'de katliam yapan IŞİD üyesinin kampta kaldığı itirafı

Kobanê’de katliam gerçekleştiren IŞİD’lilerin, üzerinden Akçakale Kaymakamlığı tarafından verilmiş Süleyman Şah Konaklama Tesisi kimlik kartı çıkmasıyla ilgili AFAD’tan açıklama geldi.

Açıklamada IŞİD’linin kampta kaldığı kabul edilerek: "Söz konusu kişi 18.09.2012 16.08.2013 tarihleri arasında Akçakale'de bir çadırkentte kalmış. Bu şahıs kampta kalırken şüpheli hal ve tavırlarından dolayı kamp yönetimi tarafından provokatör olarak tanımlanmış ve emniyet birimlerine gerekli bilgiler iletilmiştir.

Şahıs gönüllü olarak kamptan ayrılmış ve yurt dışına kaçak olarak geçmş ve 2013'ten bu yana da ülkemize gelmemiştir. Kobani'ye o bölgeden geri dönen kişi sayısı 70206. Türkiye'de 2 milyona yakın Suriyeli misafir var. Ülkelerine dönmek istemeleri durumunda geri dönme hakkına sahiptirler. Üzerine AFAD kimliği bulunması bir dönem kamplarda kaldığı dışında herhangi bir anlama gelmez. Kaldı ki, söz konusu şahıs Suriye'ye gümrük kapılarını kullanarak geçmemiş, kaçak olarak geçmiştir" denildi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Haziran 2015 19:07
www.evrensel.net