Yunanistan'da referandumda 'hayır' diyecekler meydanlara indi

Yunanistan'da referandumda 'hayır' diyecekler meydanlara indi

Yunanistan'da 5 Temmuz'da yapılacak kritik referandum öncesi önlemlere 'hayır' taraftarları meydanlara indi. Başkent Atina'daki Sintagma Meydanı ve parlamento önünde toplanan on binden fazla kişi, 'önlemlere hayır, onura, demokrasiye ve hayata evet' sloganları attı.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da SYRIZA hükümetinin de desteklediği 'hayır' taraftarları, akşam saatlerinde büyük bir gösteri düzenledi. Benzeri bir gösteri Selanik'te Beyaz Kule Meydanı'nda yapıldı. İşçi, emekçi, eğitimci dernekleri, öğrenci, genç ve SYRIZA üye ve gençlik örgütünün de destek verdiği eylemde, referandumda ültimatom ve taleplere 'hayır' denmesi çağrısı yapıldı.

Atina'daki gösteride dev Yunan bayrakları açan ve sloganların yazılı olduğu panolar taşıyan vatandaşlar, çok sayıda sanatçı tarafından verilen müzik konserini de izledi.

'Evet' taraftarları ise yarın "Avrupa'da kalıyoruz" sloganı eşliğinde Atina ve Selanik'te benzer bir gösteri düzenleyecek. (CİHAN)


BANKALAR KAPALI, ULAŞIM ÜCRETSİZ
Yunanistan’da bankalar hafta boyunca kapalı kalacak. Toplu ulaşım ise 6 Temmuz’a kadar ücretsiz. 
Avrupa Merkez Bankasının (AMB) Yunan bankalarına verdiği acil likidite desteğini mevcut seviyede tutma kararı ardından hükümet, Yunan bankalarının 7 Temmuz’a kadar kapalı kalacağını açıkladı. BBC’nin haberine göre yayımlanan kararnamede, “likidite yokluğu nedeniyle mali sistemi korumanın son derece acil olduğunu” belirtiliyor. Kararnameye göre bu dönemde nakit para çekimlerine günlük 60 avro limiti getirildi. Bu kısıtlama yabancı banka kartı sahipleri için geçerli olmayacak. Kararnamede Atina borsasının da kapalı olacağı belirtildi.

ÇİPRAS: MEVDUATLAR GÜVENDE

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras önceki gün, AMB’nin Yunan bankalarına yönelik acil likidite desteğini artırmaması ardından konuştu. Çipras mevduatların güvende olduğunu belirtti ve halka endişe etmeme çağrısı yaptı. Yunanistan Başbakanı, “Alacaklılar bizden kurtarma paketini kabul etmemizi değil, siyasi onurumuzu terk etmemizi istedi” dedi.

Çipras kurtarma programının süresinin uzatılması için yeni bir başvuru yaptığını da söyledi.
Almanya ve İngiltere ise Yunanistan’a gidecek vatandaşlarına para çekmede sorun yaşama ihtimaline karşı yanlarında avro götürmelerini tavsiye etti.

Öte yandan ABD’den yapılan açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Barack Obama’nın krizle ilgili telefonda görüştüğü ve Yunanistan’ın avro bölgesinde kalmasına yardımcı olmanın “Son derece önemli olduğu” konusunda fikir birliğinde oldukları belirtildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls de “Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nde kalması için her şeyi yapmalıyız” dedi.

Avro bölgesi maliye bakanları cumartesi günü, Yunanistan’ın 30 Haziran’da ödemesi gereken borcu için bir aylık ek süre talebini reddetmişti.

5 TEMMUZ’DA REFERANDUM

5 Temmuz’da Yunanistan halkı, IMF, AB ve AMB’nin (Troyka) ülkeye yardım etmeleri karşılığında Yunanistan’dan istedikleri kemer sıkma önlemlerini oylayacak. SYRIZA hükümetinin bazı tavizler vererek Troyka’ya sunduğu önlem paketi reddedilince Başbakan Aleksis Çipras, Troyka’nın ‘reform paketi’ni referanduma götüreceklerini açıkladı. Yunanistan Parlamentosu da oy çokluğuyla bu kararı onayladı. SYRIZA halka 5 Temmuz’da Troyka’nın reform paketine ‘hayır’ deme çağrısı yaptı. Yunanistan hükümeti, koşullarını “küçük düşürücü” bulduğu kurtarma paketine karşı çıkıyor.

BAŞKENTTE TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

Öte yandan başkent Atina’da toplu taşıma araçları 6 Temmuz’a kadar bedava olacak. Karar, 7 Temmuz’a kadar bankaların kapalı olması ve ATM’lere günlük 60 avro para çekme limiti koyulması gerekçesiyle alındı.

Kararı Altyapı, Ulaşım ve Ağlar Bakan Vekili Hristos Spirtzis duyurdu. Toplu taşıma araçlarında bedava hizmet, metro, otobüs, troleybüs, tramvay ve elektrikli tren için geçerli olacak. Bu uygulama Selanik ve ülkenin diğer şehirlerindeki toplu taşıma araçlarının özel sektör tarafından işletilmesi sebebiyle geçerli olmayacak.

BORSADA YUNANİSTAN ETKİSİ

Yunanistan’ın bankaları kapatması ve sermaye kontrolüne gitmesi, Avrupa ve Asya piyasalarında sert düşüşlere yol açtı. Londra’daki FTSE 100 endeksi, borsanın açılışında yüzde 2 oranında gerilerken, Japonya’daki Nikkei endeksinde yaklaşık yüzde 3 düşüşle kapandı. Almanya’nın Dax endeksi ve Fransa’nın Cac 40 endeksinde de yüzde 3’ten fazla düşüş var. Döviz piyasalarında Cuma günü 1,1165 dolar düzeyinde seyreden avro, Asya piyasalarında bir ara 1,0953 dolara geriledi, ancak daha sonra biraz toparlandı. Borsa İstanbul’da ise kayıplar daha sınırlı. İlk seans, yüzde 1.50 düşüşle tamamlandı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Haziran 2015 14:26
www.evrensel.net