Meksika’da ev işçileri istismara maruz kalıyor

Meksika’da ev işçileri istismara maruz kalıyor

Emilio GODOY
 
Meksikalı 48 yaşında bekar bir anne olan Yoloxochitl Solís son iki işinin ağzında acı bir tat bıraktığını söylüyor.  Solís deneyimini iki kelimeyle özetliyor: İstismar ve ayrımcılık

“Patronum yüzüme yemek ve ilaç fırlatıyordu. Patronum onu ziyaret eden misafirlerine selam verdiğim için bana kötü davranmaya başladı. Benden misafirleri gidene kadar mutfakta kalmamı istiyordu. Bazen tuvalete bile gidemiyordum.” 

Náhuatl yerli dilinde ismi ‘Kalp Çiçeği’ anlamına gelen 24 yaşındaki oğlunu kendisi büyüten Solís, 2000-2005 yılları arasında orta sınıfın oturduğu  Başkent Meksika’nın güneyi Villa Olímpica’da bir evde temizlik, yemek ve yaparak 80 yaşlarında bir kadının bakımını üstlenmiş. 

“Bana düşmanca davranması oldukça garipti. Çünkü onların ayrımcılık yapmak için bir nedenleri yoktu.” diyor 80 yaşındaki kadın ve 60 yaşındaki oğlu hakkında konuşurken.  

O günlük 20 dolar kazanıyordu. İş günü ise pazartesiden cumartesiye kadar sürüyordu. İşin iyi yanı ise yılda aldığı bonuslar olmuş ancak kötü muameleden bıkan Solís en sonunda işten çıkmış. 

Ama onun bir sonraki işi daha da kötü oldu. Kendisine yeğeni tarafından önerilen işte iki çocuklu felçli birisine bakmaya başladı.  Mart ayında Solís Meksika’nın güneyinde yoksul Magdalena Contreras bölgesindeki evinde hasta düştü günlerce yattı. “Bana bağırdılar, bana hakaret ettiler beni dilemediler bile” diyor. Solís sonrasında işi bırakmış. 

Meksika’da ev işçilerinin ayrımcılığa maruz kalması, kötü çalışma koşulları, cinsel saldırılara uğraması ve çok düşük ücretler alması buna rağman çok az yasanın kendilerini koruması oldukça yaygın. (...) 
Ev işçileri için Destek ve Eğitim Sivil toplum Merkezinin Kurucusu ve Direktörü Marcelina Bautista, (CACEH) “İşçiler herhangi bir neden olmadan işten kovuluyor, hırsızlıkla suçlanıyor, para ödememek için gerekçe olmadan hapse atılıyorlar ve çoğu zaman cinsel şiddete maruz kalıyorlar.” diyor. 

Uluslararası Ev İşçileri Federasyonu’nun Latin Amerika sorumlusu olan Bautista kendi deneyimleriyle konuşuyor. Bautista Başkent Meksika’da çalışmaya başladığında 14 yaşındaymış. CACEH günde 3-5 kere haksız yere işten çıkarılma ve ayrımcılık içeren şikayetler alıyor. Merkez aynı zamanda işçileri haklarını hakkında bilgilendiriyor ve iş konusunda danışmanlık yapıyor.  

Nisan ayında yayımlanan ‘Ev İşçilerinin çalışma koşulları raporunda, işçilerin ayrımcılığa, şiddette ve ırkçılığa maruz kaldığını vurguluyor. 

Ulusal Komisyonun görüştüğü ev işçileri, büyük oranda sosyal güvenceleri olmadığını, düşük ücretler ödenmediğini, kötü davranıldığını ve çalışma saatleri belirlenmediği için uzun süre çalışmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar. İşçiler aynı zamanda işverenlerin konratlarına uymadıklarını belirtiyorlar. 

* Ipsnevvs’ten çeviren Özlem Temena

www.evrensel.net