Türk Traktör işçisinden Türk Metal’e mesaj: Taşıma suyla değirmen dönmez

Türk Traktör işçisinden Türk Metal’e mesaj: Taşıma suyla değirmen dönmez

Türk Metal Sendikası, Koç Holding iş birliğiyle Türk Traktör fabrikasında yeniden çoğunluk kazanmaya çalıştığı iddia ediliyor. Fabrikaya yeni alınan işçiler fabrika yönetimince hemen Türk Metal’e üye olmaya yönlendiriliyor. İstifa eden işçiler de yeniden Türk Metal’e üye olmaya zorlanıyor. 

Koç Holdinge bağlı fabrikalarda gerçekleşen direrişler, yerini patronların işçilerin birliğini dağıtmak için yaptığı işten atmalara bırakmıştı. İşten atmaların ilk hedefi işçi sözcüleri olmuştu. Türk Traktör fabrikasında ise daha grev sürerken patron yeni işçi alımı yapacağını duyurdu. Türk Metal de işçilerin istifa etmesine karşı farklı bir örgütlenme yolu buldu. Eskiden 2 ay deneme süresinin ardından işçiler sendika üyesi yapılıyorken, artık işe alınan işçi işbaşı yapmadan Türk Metal’e üye olması isteniyor. Yeni işçi alımlarının da sendika tarafından desteklendiği belirtiliyor. Böylece Türk Traktör’de yeniden çoğunluk kazanılacak. Grev süresince işçilere sendikal tercihlerine karışmayacağını yazılı olarak taahhüt eden fabrika yönetiminin Türk Metal’den yana tutum aldığı belirtiliyor. 

‘TÜRK METAL DERS ÇIKARMADI’

‘Türk Metal’in kalesi’ olarak bilinen Türk Traktör’de işçiler duruma tepkili. Diğer metal işçileri gibi Türk Traktör işçileri için de Türk Metal’in işçiye sırtını dönen tutumu ve baskıları eylemlerin başlamasının en önemli nedenlerinden biriydi. Grevin ardından sendika temsilciliğinin yeniden açılmasına odayı dağıtarak sert tepki gösteren işçiler, en önemli taleplerinden birinin halen Türk Metal’siz yola devam etmek olduğunu söylüyorlar. Arkadaşlarının işten atıldığı dönemde sesi çıkmayan sendikanın yeni işe alınan işçilerle çoğunluk sağlamaya çalıştığını belirtiyorlar. İşçiler, “Türk Metal ‘sandık koyacağım, düzeleceğim’ demişti. Ancak gördük ki halen olanlardan ders çıkarmamış. Taşıma suyla değirmen dönmez. Biz temsilcisini kendimizin seçtiği, sözümüzü dinleyen, şeffaf bir sendika istiyoruz” diyorlar. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net